Wokół nas

Gmina Kartuzy. Program szczepienia nauczycieli. 20% nauczycieli po zaszczepieniu nie przyszło do pracy. Obawy co do AstraZeneca narastają

Na dzień 25 lutego w gminie Kartuzy zaszczepionych zostało 76 nauczycieli z pięciu szkół. W dwóch placówkach następnego dnia po szczepieniu trzynaście osób nie stawiło się w pracy z powodu złego samopoczucia. Podobne sygnały dochodzą z innych gmin, co powoduje narastanie złych emocji w środowisku.

Rejestracja nauczycieli w ramach Narodowego Programu Szczepień trwa od 8 lutego. Same szczepienia zaczęły się w ubiegłym tygodniu. Według informacji uzyskanych z Wydziału Oświaty z Urzędu Miejskiego w Kartuzach, z dwunastu szkół i samodzielnego przedszkola prowadzonych przez gminę Kartuzy, na dzień 25 lutego zarejestrowało się 278 nauczycieli i 20 innych pracowników.

Jak informuje urząd, do tej pory zaszczepionych zostało 76 osób z pięciu szkół. Kolejnym pięciu placówkom wyznaczono terminy od 1 do 12 marca. Następnym czterem szkołom terminy dopiero będą wyznaczone. Z informacji tej wynika również, że w dwóch z pięciu szkół następnego dnia po zaszczepieniu aż trzynaście osób nie przyszło do pracy z powodu złego samopoczucia wywołanego przyjęciem szczepionki. Stanowi to prawie 20% ogółu zaszczepionych.

Nauczyciele pełni obaw

 Kiedy rząd poinformował, że nauczyciele będą szczepieni szczepionką AstraZeneca już zaraz szef ZNP Sławomir Broniasz skomentował to negatywnie na Twitterze. Być może ta opinia, choć szybko usunięta z mediów społecznościowych, zdążyła zasiać niepokój w środowisku. Faktem jest, że kiedy w pierwszym tygodniu rejestracji zbieraliśmy informacje dotyczące rejestracji nauczycieli, wielu dyrektorów szkół mówiło o tym, że ich nauczyciele z rezerwą podchodzą do szczepień AstraZenecą. Część, jak np. dyrektor Waldemar Kalkowski z SP w Przodkowie podkreślała, że byłoby dużo więcej chętnych, gdyby nie ta szczepionka. 

Kiedy szczepienia ruszyły, z wielu szkół dochodzi głos o tym, że są przypadki złego samopoczucia po przyjęciu tej szczepionki. Mamy również niepotwierdzone informacje, że jakiś procent tych nauczycieli, którzy się zarejestrowali, wycofało się ze swoich decyzji. Do tematu będziemy powracać.

Red.

Co jest ze szczepionką AstraZeneca?

Od samego początku szczepionka firmy AstraZeneca budziła sprzeczne opinie. Europejska Agencja Leków zaleciła ją osobom dorosłym w każdym wieku. Jednak już Komisja ds. Szczepionek berlińskiego Instytut im. Roberta Kocha, (autorytet dla środowiska medycznego przy. autora) odradzała jej podawanie osobom starszym. Za tą opinią decyzję taką podjęło kilka państw UE. W Polsce również zadecydowano za rekomendacją Rady Medycznej, że będą nią szczepieni nauczyciele do 65 roku życia. Osoby starsze będą zaszczepione szczepionką Pfizera.

Komentarze