Wokół nas

Region. Majówka Przedsiębiorców już w tę sobotę

„To okazja by się zintegrować i wypocząć”

Regionalny świat biznesowo-samorządowy po raz drugi będzie bawić się w Kartuzach. Tegoroczna Majówka Przedsiębiorców zdominowana będzie piętnastoleciem wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ważnym wydarzeniem będzie również przyznanie wyjątkowo prestiżowych nagród – „Ambasadora Kaszub”.

Organizatorami są w tym roku Zbigniew Jarecki prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców , Mieczysław Grzegorz Gołuński -burmistrz Kartuz  oraz Marek Głuchowski – prezes Gdańskiego Klubu Biznesu .

Przedsiębiorcy w UE

– Przypominam, że tegoroczna Majówka przypada w 15-lecie przynależności Polski do Unii Europejskiej – podkreśla  prezes zarządu KZP Zbigniew Jarecki. – Bez środków z Unii nasze firmy i nasz region nie mogłyby się tak dynamicznie rozwijać. Stąd nasza wdzięczność dla tych, którzy podjęli tak ważną dla kraju decyzję. To chcielibyśmy okazać podczas tegorocznej majówki.

Spotkanie ma na celu przede wszystkim integrację lokalnych biznesmenów, ale wezmą w nim udział również przedstawiciele władz samorządowych i administracyjnych województwa pomorskiego, a także placówek konsularnych, świata nauki, polityki, sportu oraz mediów.

Moc atrakcji

Impreza rozpocznie się o godzinie 13:00 w kartuskim Parku im. Solidarności przy Kartuskim Centrum Kultury. Po powitaniu zaproszonych gości do wszystkich zebranych zwróci się Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Następnie przedstawiony zostanie raport w sprawie akcji społecznej „Po drugie autostrada wodna na Wiśle”. W programie przewidziano także wręczenie nagród „Ambasador Kaszub” w kategoriach: przedsiębiorstwo/biznesmen, samorządowiec oraz osobowość roku.

Dla uczestników zorganizowany zostanie poczęstunek, przygotowany przez lokalnych restauratorów i producentów żywności (m.in. firmę Lis i GS Żukowo). Klimat muzyczny zapewni znany zespół Detko Band.

Pokaż swoje przedsiębiorstwo!

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Kaszubski Związek Pracodawców zachęca też  swoich członków do nieodpłatnego zaprezentowania podczas majówki swojego przedsiębiorstwa czy instytucji, w różnej formie: logo, pokazu swoich produktów czy wystawienia stoiska lub namiotu.

Red.

Ze Zbigniewem  Jareckim, Prezesem Kaszubskiego Związku Przedsiębiorców, rozmawiała Sylwia Szreder.

S.SZ: Panie Prezesie, czy nasze kaszubskie firmy skorzystały ze środków Unii Europejskiej?

Z.J: Spośród gmin, z których przedsiębiorstwa przynależą do naszego Związku, największą apbsorpcją z poprzedniego rozdania środków unijnych odznaczyła się gmina Żukowo – nasza kolebka. Tam przedsiębiorcy zyskali przeszło 800 mln zł. To, co daje naszym kaszubskim przedsiębiorcom UE widać gołym okiem. Przez te 15 lat w Polsce powstały setki nowych firm, a wiele z nich bardzo się rozwinęło. Gdy zakładaliśmy KZP w 2011 r. było w nim 16 przedsiębiorstw, dziś jest ich ponad 200.

Tegoroczna Majówka Przedsiębiorców będzie się odbywać pod hasłem „Przedsiębiorcy 15 lat w Unii Europejskiej”. Podczas niej będą oni mieli okazję się zaprezentować, a mają się czym pochwalić. Jednym z punktów programu jest wręczenie nagród „Ambasador Kaszub” właśnie w kategorii przedsiębiorstwo, biznesmen. Zachęcam całe rodziny do wzięcia udziału w naszej Majówce. Czeka tam wiele atrakcji: wesołe miasteczko dla dzieci, a dla starszych szeroka oferta barowa – będzie można popić, pojeść i pogadać. Majówka Przedsiębiorców jest w końcu po to, by się zintegrować, wypocząć i zabawić.

S.SZ: Co daje naszej gospodarce przynależność do UE?

Z.J: My, przedsiębiorcy chcemy być w UE, jesteśmy w tym zgodni. Chcemy otwartego rynku, nowych możliwości. W jedności jest siła. Polska sama nie zdziała tyle, ile może osiągnąć na rynku światowym łącząc siły z krajami UE. Razem stanowimy solidną konkurencję dla firm ze Stanów Zjednoczonych, Chin czy Indii. My zdajemy sobie z tego sprawę i stoimy murem za Unią Europejską. Dzięki niej Polska bardzo się rozwinęła i wyprzedziła wiele innych krajów, takich jak np. Białoruś. Zdajemy sobie sprawę, że w najbliższych latach Polska nie będzie już otrzymywać tak znacznych środków z UE i stanie się płatnikiem, ale to nie zmienia faktu, że wciąż jest to dla nas sytuacja korzystna.

 

Komentarze