Gmina Karsin Inwestycje Powiat kościerski

Oficjalne otwarcie wieży widokowej w Przytarni

W obecności władz samorządu pomorskiego, licznych gości i okolicznych mieszkańców w ubiegły piątek dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi na wybudowanym obiekcie. Wieża to najwyżej położony punkt widokowy na Kaszubach południowych. Dostępna jest już od jakiegoś czasu i odwiedzający ją potwierdzają atrakcyjność tej inwestycji.

Powstała dzięki projektowi „Ochrona i popularyzacja wartości przyrodniczych obszaru Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego poprzez budowę wieży widokowej i budynku edukacji ekologicznej”. Jej budowa kosztowała 2,6 mln zł. Gmina ze swojego budżetu wydała tylko 450 tys. zł, reszta to unijne dofinansowanie. W sumie jak podkreślił wójt Roman Brunke, pozyskano na inwestycje dwa dofinansowania na łączną kwotę 2,1 mln zł, co stanowiło 85% wartości inwestycji

Inwestycja kompleksowa

Za te środki wybudowano wysoką na 40 metrów wieżę widokową z dwoma tarasami widokowymi na 27 i 37 metrze. Do tego najwyższego wiedzie 260 stopni. Są one wykonane z drewna modrzewiowego i takim samym budulcem obłożono całą wieżę. Przy wieży stanął również budynek do obsługi ruchu turystycznego i edukacji ekologicznej z izbą wstawową, punktem sprzedaży pamiątek i toaletami. Powstał też parking dla samochodów oraz autokarów. Na szczycie wieży zamontowanych zostało osiem kamer. Cztery kamery, po jednej z każdej strony tarasu widokowego, służą do udostępnienia poglądu z wieży online a cztery pozostałe do monitorowania terenu wokół wieży. W planach jest jeszcze zamontowanie obrotowej kamery, którą będzie służyła bezpieczeństwu przeciwpożarowemu Borów Tucholskich. Na wieży zostały też panele fotowoltaiczne.

Oficjalne otwarcie

W piątek 28 sierpnia oficjalnego otwarcia tej inwestycji dokonali inwestorzy. Samorząd pomorski reprezentował marszałek Mieczysław Strug i członek zarządu Leszek Bonna. Przybyli włodarze okolicznych samorządów i przedstawiciele różnych instytucji. Tak obecni byli radni gminy Karsin i pracownicy urzędu gminy. Nie zabrakło mieszkańców Przytarni na czele z sołtysem. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił zespół regionalny „Kaszuby” z Wiela i Karsina. Po symbolicznym przecięciu wstęgi obiekt poświęcił proboszcz wielewskiej parafii ks. Jan Flisikowski. Osoby które zaznaczyły się w realizacji tej inwestycji otrzymały z rąk wójta podziękowania i okolicznościowe pamiątki.

Przytarnia coraz bardziej atrakcyjna turystycznie

Niektórzy z obecnych skorzystali z zaproszenia wójta, aby wejść na wieżę. Jej górny taras widokowy położony jest 66 m wyżej od tarasu wieży widokowej we Wdzydzach, stąd rozciąga się z niego piękna panorama jezior Wdzydzkiego i Wielewskiego oraz terenów gminy Karsin. Jak wspominał wójt, przy dobrej pogodzie widać na południu wieże kościołów w Chojnicach, a na północy dostrzec można wieżę widokową w Wieżycy. W okresie wakacyjnym jak powiedział nam opiekun obiektu Jerzy Stoltman, codziennie zaglądały tu około 400 ciekawskich. Czasami było tak dużo pojazdów, że parking nie wystarczał. Stąd gmina chce wzmacniać potencjał tego miejsca. Podczas uroczystości wójt R. Brunke poinformował, że wkrótce droga przebiegająca obok wieży droga z Wiela do Przytarni która obecnie została sprofilowana i wyrównana zyska nawierzchnię asfaltową. W roku następnym do infrastruktury istniejącej dojdzie punkt gastronomiczny. Natomiast w przyszłości w sąsiedztwie wieży ma powstać wielohektarowy ogród dendrologiczny.

D. Tryzna

Komentarze