Gmina Dziemiany Gmina Kościerzyna Gmina Liniewo Gmina Stara Kiszewa Miasto Kościerzyna Powiat kościerski Wokół nas

Powiat kościerski. Sukces akcji „sprzątania świata”. Ekologiczna edukacja młodego pokolenia

Zgodnie z międzynarodową kampanią sprzątania świata odbywającą się w trzeci weekend września, w powiecie kościerskim przeprowadzono akcję pn. „Myślę więc nie śmiecę”. Uczniowie szkół, wolontariusze, przedstawiciele instytucji państwowych, firm prywatnych i organizacji społecznych ruszyli w teren, sprzątając to co zostawili na łonie natury nierozważni turyści i mieszkańcy.

Akcja ta przyczynia się nie tylko po poprawy walorów krajobrazowych i estetycznych, ale także ma wpływ na świadomość ekologiczną, zwłaszcza w szeregach młodego pokolenia.

W gminie Kościerzyna uczniowie szkół zbierali śmieci w okolicach swoich wsi oraz w lasach, wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Kościerzyna. Nazbierali mnóstwo odpadów budowlanych, butelek, opon, papierów oraz folii. Inicjatorem akcji był kościerski oddział powiatowy Ligi Ochrony Przyrody, którego szefową jest Teresa Preis. O sprzątaniu rzeki Wierzyca piszemy w innym miejscu.

Gmina Liniewo

Tutaj 28. akcję „Sprzątania świata”, podobnie jak w innych gminach przeprowadzono

także pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”.Uczniowie szkół gminy Liniewo  wraz z nauczycielami, wzorem lat ubiegłych uprzątnęli  „Perżonkę” – park nad jeziorem liniewskim, ścieżki wzdłuż dawnych torów kolejowych, wiejskie place zabaw, tereny przyszkolne, oraz chodniki wzdłuż głównych ulic. Zebrane śmieci to głównie szklane i plastikowe butelki po napojach, aluminiowe puszki i opakowania z tworzyw sztucznych. Uczestniczący w akcji podkreślają, że nadal mamy do czynienia z bezmyślnością ludzi, którzy bez żadnych oporów pozbywają się odpadów, nie zastanawiając się nad tym, że niszczą własne środowisko.

Akcja sprzątania na terenie gminy Liniewo przeprowadzali uczniowie wszystkich szkół.

Gmina Dziemiany

Sprzątanie świata w ramach akcji „Myślę, więc nie śmiecę” wzięli na siebie uczniowie  Szkoły Podstawowej w Kaliszu. Odbyło się ono 20 września i uczestniczyło w nim około 40 uczniów z klas  I-III. Zważając na wiek uczniów skupiono się na posprzątaniu  terenu wokół szkoły i jej najbliższej okolicy.

Okolice Kalisza sprzątali uczniowie z miejscowej szkoły.

Sprzątanie świata według PZS nr 2 w Kościerzynie

Wzorem lat ubiegłych w dniu 16. września uczniowie szkoły wzięli udział w tej szlachetnej akcji. Wytypowana klasa II MMt udała się do wyznaczonego rejonu sprzątania. Zbierano śmieci na trasie od szkoły w kierunku Strzelnicy i las w kierunku ulicy Konopnickiej. Sprzątano również ulicę Strzelecką. W niektórych miejscach odnotowano wysypiska odzieży, butów i urządzeń podręcznych oraz wózek dziecięcy. Jak podkreślają sami uczniowie, takich śmieci nie pozostawiają dzieci czy młodzież, ale dorośli. Łącznie zebrano 20 worków śmieci. W ubiegłym roku uczniowie tej szkoły zebrali podobną ilość śmieci. Nad akcją czuwały: opiekunka LOP Renata Tuszkiewicz i wychowawca klasy Magdalena Lemańczyk

Takie m.in. śmieci z okolic ul. Strzeleckiej w Kościerzynie sprzątali uczniowie ,,Budowlanki’’.

Gmina Stara Kiszewa

Na terenie tej gminy w akcję włączyła się Publiczna Szkoła Podstawowa w Starych Polaszkach, która uczestniczyła w projekcie „Wszystkie dzieci zbierają śmieci”. Akcja miała na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz podniesienie prawidłowego gospodarowania odpadami. Akcja sprzątania świata to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. W tym roku w akcji uczestniczyli uczniowie klasy czwartej Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Polaszkach. Celem tegorocznej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie odpadów oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, szkoła otrzymała bony wymienne na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych.

W akcję sprzątania włączyła się szkoła ze Starych Polaszek.

Kościerzyna. Dzieci i młodzież na odsiecz naturze

Z udziałem dzieci i młodzieży z kościerskich przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, po raz kolejny odbyła się akcja „sprzątania świata”. Łącznie udział wzięło w nich 476. uczniów i 140. przedszkolaków. Wyruszyli w teren mimo niesprzyjającej aury, na miejskie skwery, nad jeziora, do parków i do lasu, by zbierać porzucone odpady. Uczestnicy akcji zebrali 180 kg odpadów co świadczy o tym, że  nie wszyscy mieszkańcy miasta pozbywają się śmieci zgodnie z obowiązującymi zasadami. W sprawnym przeprowadzeniu sprzątania odpadów pomagała firma PreZero Service Północ Sp. z o.o. oddział Kościerzyna, która  uprzątnęła zebrane odpady  oraz przekazała je do Zakładu Utylizacji Zakładów Komunalnych „Stary Las” Sp. z o.o.

BM

Zebrali wspólnie 180 kg śmieci.

Komentarze