Gmina Dziemiany Inwestycje Samorząd Szkolnictwo

Dziemiany. Zakończyła się inwestycja rozbudowy i modernizacji ZKiW. Już dzisiaj oficjalne otwarcie obiektu

W ubiegłym tygodniu trwały ostatnie prace związane z największą inwestycją oświatową ostatnich lat gminy Dziemiany. Trwała dwa lata. Dotyczyła budowy nowego segmentu na miejscu starego łącznika oraz termomodernizacji pozostałych budynków szkoły, oraz wymiany źródła ogrzewania. Łącznie kosztowała ponad 12 mln zł.

W ubiegłym tygodniu trwały jeszcze prace związane z przebudową placu przed szkołą. Specjalistyczna firma położyła trawniki, wykonała nasadzenia kwiatów oraz zostały zamontowane ławki. Jak mówi nam Katarzyna Sprawka, wicewójt, gotowa jest również nowa kotłownia, ale przed uruchomieniem pomp ciepła konieczny jest jeszcze remont instalacji elektrycznej w starym budynku. Szkoła przygotowuje się do testu systemu przed sezonem grzewczym.

Będzie to święto społeczności szkolnej

Na dzisiaj zaplanowane zostało oficjalne otwarcie obiektu. Weźmie w nim udział cała społeczność szkolna i wielu zaproszonych gości z gminy, powiatu i regionu.

Jak podkreślają władze gminy, była to największa inwestycja oświatowa w ostatniej dekadzie. Bardzo wymagająca pod względem organizacyjnym i finansowym. Związana była nie tylko z rozbudową infrastruktury, ale też z modernizacją już istniejącej. Szczególnie ważnym zadaniem dla funkcjonowania placówki była wymiana źródeł ogrzewania na ekologiczne i mające przynieść oszczędności. Jej realizacja nie byłaby możliwa bez pozyskania pieniędzy zewnętrznych. Szczególnie duża pomoc przyszła ze strony rządowej. Gmina pozyskała 6,2 mln z Polskiego Ładu, ponadto 0,5 mln RFIL dotacji, 100 tys. zł na wyposażenie z Rezerwy Oświatowej oraz 120 tys. środków unijnych na zagospodarowanie terenu przed szkołą i utworzenie tam zielonej przestrzeni. Łącznie daje to około 7 mln zł z różnych źródeł.

D. Tryzna

Komentarze