Wokół nas

Egiertowo. Uroczyste otwarcie nowej kuchni i stołówki. Finał programu ,,Posiłek w domu i w szkole”.

Szkoła Podstawowa im. Św. Franciszka z Asyżu w Egiertowie, wzbogaciła się o nowoczesną, funkcjonalną kuchnię i stołówkę. Inwestycja doprowadziła do stworzenia właściwych warunków spożywania posiłków i podniosła kulturę funkcjonowania uczniów w placówce. W ubiegłym tygodniu nastąpiło uroczyste otwarcie.

W ramach wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023, organy prowadzące szkoły mogły składać wnioski o dofinansowanie na doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących kuchni i stołówek lub doposażenie stołówek, które nie funkcjonowały, tak aby można je było ożywić lub uruchomić nowe.  Na potrzeby szkoły w Egiertowie, gmina Somonino pozyskała maksymalną kwotę dofinansowania, czyli 80 tys. zł i wyremontowała tam kuchnię i stołówkę. Całkowita wartość robót budowlanych wraz z dostawą profesjonalnego wyposażenia wyniosła 247 tys. zł, co oznacza, że 167 tys. zł gmina wyasygnowała na ten cel ze swojego budżetu. Prace zakończyły się w listopadzie 2019 r., a uroczyste otwarcie miało miejsce w ubiegłym tygodniu.

Uroczystość otwarcia

Na uroczyste otwarcie nowej kuchni i stołówki przybył wójt gminy Marian Kowalewski, zastępca wójta Andrzej Peta a także sekretarz Janusz Augustynowicz i skarbnik gminy Cecylia Kitowska. Obecny był ponadto przewodniczący Rady Gminy Andrzej Sołtysek. Przybyli także przedstawiciele kuratorium, pracownicy gminy, m.in. autor projektu o dofinansowanie, przedstawiciel wykonawcy oraz radni. Pojawiła się duża grupa rodziców. W programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie szkoły.  Włodarz gminy M. Kowalewski podkreślił w swoim przemówieniu znaczenie nowo oddanych pomieszczeń, dla całej szkolnej społeczności. Poświęcenia nowo oddanych wnętrz dokonał ks. Grzegorz Fąferko z parafii w Szymbarku. Na zakończenie odbyło się zwiedzanie oddanych do użytku pomieszczeń i poczęstunek przygotowany przez nauczycieli szkoły.

Iliada Kwaszyńska – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Egiertowie:

Zwiększyła się materialna wartość szkoły, poprzez dodanie do naszej bazy lokalowej kuchni i stołówki. Po drugie mamy do czynienia z czymś co może nie do końca jest uchwytne, ale stanowi o komforcie funkcjonowania i oferty szkoły. Gotując w szkole, na miejscu, możemy się spodziewać smaczniejszych posiłków niż te, które oferowały firmy cateringowe. Dzięki tej inwestycji jesteśmy przygotowani na czekające nas założenia ministerialne o posiłku dla każdego dziecka, co z takim zapleczem będziemy mogli wdrożyć od ręki. Teraz to wygląda tak, że dzieci mają dofinansowanie z GOPS-u i ewentualnie rodzice mogą kupić im posiłek. Składam wielkie podziękowania dla władz gminy z panem wójtem na czele i dla radnych, którzy nasze problemy dostrzegli i przychylili się do oczekiwań całej społeczności skupionej wokół naszej szkoły.

BM

Komentarze