Powiat kartuski Wokół nas

Gapowo – gmina Stężyca. Trzecie ognisko ptasiej grypy w kartuskim. Czekaliśmy na zdjęcie obostrzeń w Stążkach, doszły kolejne…

Wykryto następne ognisko ptasiej grypie na terenie powiatu kartuskiego. Tym razem wirus dotknął gospodarstwo leżące w sąsiedztwie miejscowości Gapowo w gminie Stężyca. Pewnym jest, że będzie trzeba zutylizować ponad 13 tys. brojlerów kaczych.

Pierwsze ognisko w Warznie w gminie Szemud wykryto 29 stycznia. Kolejne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków odkryto w miejscowości Stążki w gminie Kartuzy 8 marca. Kilka dni później wojewoda wydał rozporządzenie dotyczące ustalenia obszarów zagrożonych i zapowietrzonych, które wciąż nie zostało uchylone. Na dodatek wczoraj pojawiły się informacje, że 7 kwietnia wirus zaatakował drób hodowany na gospodarstwie w miejscowości położonej niedaleko Gapowa. A to oznacza, że prawie cały powiat objęty jest okręgiem zakażeń, który w najbliższym czasie na pewno nie zostanie zniesiony.

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii w gospodarstwie, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania grypy ptaków. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk zostały wyznaczone obszary  zapowietrzone w promieniu 3 km i zagrożone w promieniu 10 km.

Nakazy i zakazy dla właścicieli gospodarstw

W miejscowościach w obszarze zapowietrzonym hodowcy muszą stosować reżim sanitarny. Powinni trzymać drób i inne ptaki w odosobnieniu, stosować maty dezynfekcyjne. Właściciele zwierząt muszą prowadzić wykaz osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących. Natomiast zakazuje się wprowadzania i wyprowadzania zwierząt, wywożenia i rozrzucania ściółki, a także zakazuje się transportu mięsa drobiowego z rzeźni, sprzedaży mięsa drobiowego, mięsa ptaków łownych oraz jaj konsumpcyjnych i wylęgowych. Zakazy obowiązywać będą przez 21 dni. 

Na terenach, które uznane zostaną jako zagrożone reżim sanitarny jest bardzo zbliżony do tego w strefie zapowietrzonej. Hodowcom nakazano czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu, a także stosowanie mat dezynfekcyjnych. Nie ma w nim wymogu trzymania drobiu w obiektach zamkniętych. Jak również zakazów dotyczących transportu mięsa drobiowego i jego sprzedaży. Procedury będą obowiązywać na tym terenie, przez co najmniej 30 dni.

Na zewnętrznych granicach tych obszarów muszą być ustawione tabliczki ostrzegawcze „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zapowietrzony” lub „obszar zagrożony”.

Obszary zapowietrzony

Rozporządzeniem wydanym przez wojewodę pomorskiego ustalono obszar zapowietrzony grypą ptaków w promieniu minimum 3 km od ogniska choroby obejmujący w gm. Sulęczyno wieś wsi Węsiory, Borowiec, Czarlino, Węsierka Huta oraz w gminie Stężyca: Stężycka Huta, Wygoda, Szczudłowo, Żmudowo; Gapowo, Betlejem, Czysta Woda, Szczukowo i Malbork, Niesiołowice, Kukówka, Rzepiska, Pustka, Delowo, Przymuszewo, Pażęce. W powiecie kościerskim w gminie Kościerzyna jest to miejscowość Gostomie.

Obszar zagrożony

Za obszar zagrożony grypą ptaków w promieniu minimum 10 km od ogniska choroby uznaje się  w gminie Sulęczyno miejscowości: Ogonki, Zdunowice Duże, Zdunowice, Zdunowice Małe, Ostrowite, Nowy Dwór, Sulecki Borek, Zagóry oraz Zimna Góra, Żakowo, Żakówko, Połączyno, Pikowo, Biguszewo, Gagowiec; Podjazy, Amalka, Mściszewice, Augustowo, Bębny, Gliniewo, Golica, Końska Głowa, Korkowo, Lewinowo, Puck, Skoczkowo, Szerzawa. Natomiast w gminie Stężyca są to miejscowości: Łosienice, Dąbrowa, Nowe Łosienice, Łączyno, Stare Łosienice, Nowy Ostrów; Klukowa Huta, Danachowo, Nowa Wieś, Dębniak; Kamienica Szlachecka, Bolwerk, Ostrowo, Ameryka, Ławy, Przyrowie, Borucino, Grodzisko, Kamienny Dół, Dubowo, Zgorzałe, Smokowo, Uniradze, Gołubie, Mestwin, Stara Sikorska Huta, Pypkowo, Delowo, Kucborowo, Śnice, Zdrębowo, Węsiory, Szymanowo, Zarębiska, Żuromino. W gminie Sierakowice Leszczynki i Szramnica. W powiecie kościerskim w gminie Kościerzyna miejscowości : Czarne Pustkowie, Częstkowo, Fingrowa Huta, Garczyn, Glinki, Kania, Korne, Kościerzyna Wybudowanie, Ludwikowo, Łubiana, Nowa Karczma, Nowa Wieś Kościerska, Owśnica, Owśniczka, Plon, Rybaki, Skorzewo, Skorzewo-Młyn, Wieprznica, Wygoda, Złotowo. W gminie Lipusz miejscowości: Gostomko, Żółno

Komentarze