Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ustanowił doroczną nagrodę „Bëlny Szkólny”, która od 2020 r. jest przyznawana najlepszym nauczycielom języka kaszubskiego, wyróżniającym się swoją pracą dydaktyczną i społeczną. Uroczysta gala tegorocznej edycji konkursu odbyła się 7 września w sali Polskie Niebo w budynku przedwojennego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku.
W czwartej edycji konkursu zgłoszono 10 kandydatur nauczycielek języka kaszubskiego oraz animatorek życia kulturalnego w swoich środowiskach, reprezentujących gminy: Szemud, Czersk, Sulęczyno, Kosakowo, Kościerzyna, Nowa Wieś Lęborska, Dębnica Kaszubska, Żukowo oraz miasta Gdańsk i Słupsk. Konkurs ma uhonorować nauczyciela, który w sposób szczególny przyczynia się do umocnienia więzi uczniów z Małą Ojczyzną, do zachowania i rozwoju języka kaszubskiego oraz tożsamości kaszubskiej.
Decyzją Komisji konkursowej tytuł „Bëlny Szkólny” w 2024 r. został przyznany Elżbiecie Pryczkowskiej nauczycielce języka kaszubskiego w SP w Tuchomiu, której jest również dyrektorką. Jako szkólna niestrudzenie działa nie tylko na rzecz propagowania nauczania rodny mòwë, ale również aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności.
Iwona Makurat wśród dwójki wyróżnionych
Komisja Konkursowa przyznała także dwa wyróżnienia: Aleksandrze Pająk z Mostów w gminie Kosakowo oraz Iwonie Makurat, nauczycielce języka kaszubskiego w I LO im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie oraz w SP w Skorzewie, która jest także redaktorką i korektorką licznych publikacji w języku kaszubskim, aktywną działaczką ZKP, członkinią Rady Języka Kaszubskiego i Zespołu ds. orzekania o znajomości języka kaszubskiego oraz innych organizacji społecznych.
Laureatkom gratulujemy sukcesu.
ZKP/opr. red.
Apla
Elżbieta Pryczkowska – dyrektor SP w Tuchomiu
Jest nauczycielką języka kaszubskiego i zarządza szkołą w Tuchomiu. Przez wiele lat była dziennikarką Telewizji Gdańsk i współprowadziła Magazyn Kaszubski „Rodnô Zemia”. Jest współautorką podręcznika „W jantarowi krôjnie” do nauki języka kaszubskiego dla klas starszych, publikacji ze scenariuszami teatralnymi pt. „W krôjnie Grifa” oraz współredaktorką antologii kaszubskiej poezji dziecięcej pt. „Mësla dzecka”.
Prowadzi regionalne zespoły dziecięce Mùlczi oraz Spiéwné kwiôtczi. Jako doradczyni języka kaszubskiego w Gdyńskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli wpiera nauczycieli-kaszubistów w ramach organizowanych spotkań, kursów i innych szkoleń. Jest pomysłodawczynią wielu konkursów, spotkań, imprez kulturalnych o zasięgu lokalnym i wojewódzkim.
Aktywnie działa w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, w oddziale w Baninie, inicjując i koordynując szereg przedsięwzięć mających na celu przybliżenie kultury, historii małej ojczyzny nie tylko mieszkańcom gminy, powiatu ale i całego województwa. Inspiruje swoich uczniów do włączania się w różne inicjatywy lokalne.