Gmina Kartuzy Konkursy OSP

Mirachowo. Gminne zawody w sporcie pożarniczym. Druhowie z Prokowa wzięli wszystko

W tegorocznych zmaganiach jednostek OSP gminy Kartuzy wystąpiła rekordowa liczba drużyn. Choć rywalizacja jest jednym z celów zawodów, to trzeba przyznać, że większość startujących podchodziła do niej bardzo poważnie. Zawody zdominowała OSP Prokowo, której druhowie zwyciężyli wśród czynnych, a jej młodzieżówka wśród wszystkich drużyn MDP. Tylko w bojówce lepsze było Staniszewo.

Takiego widoku jaki można było zobaczyć na boisku w Mirachowie pozazdrościłby niejeden wójt czy burmistrz. Morze czarnych mundurowych na tle długiego rzędu czerwonych wozów i tłumy kibiców. W słońcu i w upale rywalizowały tu 32 drużyny pożarnicze z gminy Kartuzy. Po podobnych zawodach w Stężycy i Chmielnie to rekordowa ilość podkreślał współorganizator dh Edmund Kwidziński, dyrektor Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP. Z tej liczby 10 drużyn tworzyli druhowie czynni. Zabrakło tylko drużyny z OSP Dzierżążno. Aż 20 to żeńskie i męskie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. W zawodach wystąpiły też 3 żeńskie drużyny powyżej 18 lat.

Dobra organizacja

Na boisku zbudowano pięć torów, stąd mimo dużej liczby drużyn, rywalizacja przebiegała szybko i sprawnie. Kierował nią dh E. Kwidziński, a oceniała komisja na czele której stał dh Andrzej Brylowski. Choć  zawody służą przede wszystkim ćwiczeniom i integracji środowiska, to widać było że rywalizacja też odgrywa dużą rolę. Nie brakowało emocji. Tym bardziej że wiele drużyn miało swoich zapalczywych kibiców.

Druhowie czynni zmierzyli się w sztafecie pożarniczej i ćwiczeniu bojowym, pozostałe drużyny tylko w sztafecie pożarniczej. Ostatecznie obyło się bez większych wpadek, a kilka protestów które trafiło do komisji sędziowskiej, jak powiedział nam dh A. Brylowski, zostało odrzuconych.

Dla zawodników przygotowano również strażacką grochówkę.

Wyniki zawodów

W sztafecie pożarniczej zarówno wśród druhów czynnych, jak i żeńskich i męskich drużyn MDP, najlepsze okazały się drużyny z jednostki w Prokowie. W klasyfikacji generalnej na drugim miejscu znalazła się jednostka ze Starej Huty, a na trzecim z Kolonii. W bojówce zwyciężyli druhowie ze Staniszewa, a wśród drużyn kobiecych Prokowo. Prawdopodobnie zaprocentowały ćwiczenia jakie wspólnie z dh A. Brylowskim przeprowadzone zostały w ramach przygotowań do zawodów.

Jak podkreślają organizatorzy, zawody stały na bardzo wysokim poziomie, gdyż różnice czasowe pomiędzy poszczególnymi drużynami były minimalne.

W dekoracji zwycięzców wziął udział burmistrz gminy Mieczysław Grzegorz Gołuński i wiceburmistrz Sylwia Biankowska. Oprócz pucharów dla zwycięzców, wręczono również nagrody rzeczowe dla dwójki najmłodszych uczestników. Podsumowując zawody M. G. Gołuński podziękował ich organizatorowi dyrektorowi ZOSP RP dh E. Kwidzińskiemu, sędziom i przede wszystkim ich uczestnikom za chęci i zaangażowanie.

D. Tryzna

Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz gminy Kartuzy

Wam druhowie dziękuję za to, że potraficie znaleźć czas, abyście mogli spróbować swoich sił w jednostkach OSP, bo w was jest potężna siła. Czasami warto jest dołożyć telefon i przyjść do jednostki do swoich starszych kolegów.

Jeszcze raz chcę wam podziękować za organizacje tego wszystkiego dla członków czynnych. To świadczy o tym, że OSP w gminie Kartuzy jest silne i mocne, tak samo jak i strażacy.

Tym, którzy wygrali muszę powiedzieć jedno i zrobić ukłon w stronę Prokowa. Mam nadzieję, że to poziom, od którego nie odejdziecie w przyszłym roku. Gratuluję przygotowania i życzę szczęścia.

Wyniki zawodów:

Członkowie czynni:
1. OSP Prokowo
2. OSP Stara Huta
3. OSP Kolonia
4. OSP Staniszewo
5. OSP Mirachowo
6. OSP Brodnica Górna
7. OSP Pomieczyńska Huta
8. OSP Sianowska Huta
9. OSP Łapalice

Żeńska powyżej 18 lat:
1. Prokowo
2. Brodnica Górna
3. Mirachowo

MDP Męska 15-18 lat
1. Prokowo
2. Dzierżążno
3. Łapalice
4. Mirachowo
5. Brodnica Górna

MDP Żeńska 15-18 lat
1. Brodnica Górna

MDP Męska 12-15 lat
1. Prokowo
2. Staniszewo
3. Brodnica Górna B
4. Stara Huta
5. Mirachowo
6. Dzierżążno
7. Brodnica Górna A

MDP Żeńska 12-15 lat

1. Prokowo
2. Staniszewo
3. Sianowska Huta
4. Mirachowo
5. Dzierżążno
6. Brodnica Górna

Komentarze