Samorząd

Gdańsk. Gala Rankingu Gmin Pomorskich. Żukowo i Lipusz liderami w swoich powiatach

W tegorocznym Rankingu Gmin Pomorskich według Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej gmina Żukowo jest jedyną z naszych powiatów, która utrzymała pozycję lidera. W powiecie kościerskim wśród gmin wiejskich na pierwsze miejsce wysunęła się gmina Lipusz.

18 listopada w Gdańsku odbyła się gala Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego, który opracowali specjaliści z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Przeanalizowali oni dane Urzędu Statystycznego w Gdańsku i wskazali pomorskie gminy wyróżniające się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Poddano analizie 119 podmiotów. Dzięki temu wyłoniono gminy wyróżniające się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego.

– Czołowe miejsca w kategorii wojewódzkiej oraz rodzaju zajmują te same gminy co rok temu, ale na kolejnych pozycjach są spore przetasowania. Wśród liderów w powiatach mamy 5 zmian.
Dynamikę rankingu podsumowuje statystyka ilości gmin, które zachowały swoją pozycję z 2021 roku. W rankingu wojewódzkim 9 gmin na 119 (7,56%) utrzymało zeszłoroczną lokatę, w powiatowym 58 na 119 (48,74%) a w kategorii rodzaj gminy 17 na 119 (14,29%). Wśród gmin miejskich na tej samej pozycji mamy 7 samorządów z 18 (38,89%), miejsko-wiejskich 5 z 20 (25%) a wiejskich 5 z 81 (6,17%) – Andrzej Banach, dyrektor Ośrodka Regionalnego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Gdańsku.

Gala II rankingu

Gospodarzami piątkowej gali byli Małgorzata Zielińska, wiceprezes Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz A. Banach, dyrektor FRDL Gdańsku. Gościem gali był Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. Samorząd pomorski reprezentował Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Wśród zaproszonych przedstawicieli pomorskich gmin wójtowie, burmistrzowie i starostowie.

Wśród pomorskich gmin miejsko-wiejskich w pierwszej piątce znalazło się Żukowo. Ono również zostało liderem wśród gmin powiatu kartuskiego. Statuetkę dla gminy odebrał burmistrz Wojciech Kankowski i Witold Szmidtke, przewodniczący Rady Gminy. W powiecie kościerskim wśród gmin wiejskich liderem został Lipusz. W rankingu zajął on piętnaste miejsce w województwie. Statuetkę odebrał wójt Mirosław Ebertowski.

Naszym gminom gratulujemy osiągniętych wyników.

D. Tryzna

Komentarze