Gmina Kartuzy Miasto Kościerzyna OSP Powiat kartuski Powiat kościerski

Gdańsk. Wojewódzkie obchody strażackiego święta. Uhonorowano dziewięciu strażaków z naszych powiatów

W ostatni dzień maja uroczystości z okazji Dnia Strażaka zorganizowała Wojewódzka Komenda Państwowej Straży Pożarnej. Ważnym ich elementem było wręczenie przez wojewodę Dariusza Drelicha i nadbryg. Piotra Sochę medali i odznaczeń. Obok strażaków zawodowych odebrali je również druhowie z jednostek OSP.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji strażaków w Bazylice Mariackiej. Następnie jej uczestnicy przemaszerowali na ul. Długi Targ, gdzie odbył się okolicznościowy apel. Głównym punktem uroczystości w tym miejscu było wręczenie zasłużonym strażakom odznaczenia prezydenta RP: Krzyże Zasługi, Krzyże Świętego Floriana, Medale za Długoletnią Służbę; Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Odznaki Świętego Floriana oraz nagrody przyznane przez Ministra Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji; Odznaki Za Zasługi dla Sportu przyznane przez Ministra Ministerstwo Sportu i Turystyki nagrody i dyplomy Komendanta Głównego PSP. Odznaczenia wręczali nadbryg. Piotr Socha, Komendant Wojewódzki PSP, wojewoda Dariusz Drelich oraz przedstawiciel Komendy Głównej PSP.

Na uwagę zasługuje nowe odznaczenie, które pojawiło się dopiero w bieżącym roku – Krzyż Świętego Floriana. Jest przyznawany za zasługi dla społeczności lokalnej i długoletnią służbę na stanowisku komendanta gminnego.  

Awanse z okazji strażackiego święta

Szerokie grono funkcjonariuszy PSP odebrało również awanse na wyższe stopnie służbowe. Wśród awansowanych znalazł się m.in. mł. bryg. Leszek Formela, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach. Otrzymał on awans na stopień brygadiera.

Wszystkie wręczone awanse, odznaczenia i wyróżnienia są wyrazem wdzięczności, uznania i szacunku dla ludzi, którzy wkładają swój wysiłek i zaangażowanie w działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

D. Tryzna

Odznaczeni strażacy z PSP i OSP z powiatu kartuskiego:

Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymali:

asp. sztab. Zdzisław Kwidziński

st. ogn. Stanisław Szwaba

st. ogn. Tomasz Węsiora

Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymał:

asp. sztab. Sławomir Joskowski

Srebrną Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymał:

 asp. sztab. Sławomir Joskowski

Krzyż Świętego Floriana otrzymał:

 dh Jerzy Hinz – Komendant Gminnego ZOSP Żukowo

Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał:

dh Leszek Formela

Dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej otrzymał:

asp. sztab. Zdzisław Kwidziński

Odznaczeni strażacy z PSP i OSP z powiatu kościerskiego:

Złoty Krzyż Zasługi otrzymał:

st. bryg. Tomasz Klinkosz

Krzyż Świętego Floriana otrzymali:

dh Wiesław Szarmach – Komendant Gminnego ZOSP Liniewo

dh Piotr Jankowski – Komendant Gminnego ZOSP Kościerzyna

Komentarze