Gmina Chmielno Kultura Samorząd Wokół nas

Gmina Chmielno. Tytuł „Zasłużony dla Gminy Chmielno”. Wyróżnienie dla artystki i działaczki Krystyny Malek

Krystyna Malek, lokalna artystka i aktywistka społeczna, została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Gminy Chmielno” decyzją Rady Gminy Chmielno. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się podczas ostatniej sesji.

Krystyna Malek jako mieszkanka Gminy Chmielno w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz do promocji gminy. Z Chmielnem związała się w 1966 r. podejmując pracę nauczycielki w SP w Borzestowie. Jej debiut artystyczny przypadł na 1986 r. kiedy, to zgłosiła się do konkursu ogłoszonego przez ZK-P w Gdańsku. Jej prace dwukrotnie zdobyły III miejsce, a raz I.

W malowaniu na szkle K. Malek rozmiłował prof. Pawelski, gdy uczęszczała do Liceum Pedagogicznego w Kościerzynie. Maluje głównie widoki z Kaszub, pejzaże chmieleńskie, piękno lokalnej przyrody, stare chaty i zabytki, a także postacie świętych. Wielokrotnie namalowała zabytkową checz kaszubską z Chmielna, figurę M. B. Sianowskiej- Królowej Kaszub, M.B. Chmieleńskiej, a także świętych. Artystka bardzo lubi malować kwiaty. Są to najczęściej słoneczniki, malwy, maki, chabry, dzwoneczki.

Dzięki działalności artystycznej i edukacji młodszych pokoleń przez K. Malek, w Chmielnie sztuka malowania na szkle do dziś jest żywa.

Kunszt i wyjątkowość jej prac były doceniane i nagradzane w konkursach. W roku 2022 została wyróżniona w konkursie „Jawor- u źródeł kultury” organizowanym przez Polskie Radio.

Od wielu lat laureaci Finału Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej nagradzani są jej obrazami. Artystka brała udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, warsztatach podczas których prezentowała technikę malarstwa na szkle, będącą niezwykle ciekawą atrakcją dla odwiedzających Kaszuby turystów. K. Malek jest ważnym ambasadorem gminy Chmielno, którą wielokrotnie reprezentowała i promowała podczas imprez odbywających się nie tylko na Pomorzu, ale i w kraju.

Dodatkowo, K. Malek pełniła funkcję radnej Rady Gminy Chmielno oraz przez dwie kadencje była prezeską chmieleńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jej zaangażowanie w życie społeczne i kulturalne gminy zyskało uznanie i docenienie ze strony lokalnej społeczności oraz władz samorządowych.

UG/opr.red

Komentarze