Samorząd Wokół nas

Region. Program „Ekopracownia – zielone serce szkoły”. Za kilka dni koniec naboru

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Ekopracownia – zielone serce szkoły”. W województwie pomorskim powstanie 40 szkolnych pracowni. Budżet naboru to 2,5 mln zł. To środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Nabór skierowany jest do szkół podstawowych i średnich. Mogą one otrzymać dofinansowanie na modernizację lub adaptację istniejącego pomieszczenia na ekopracownię. W każdym pomorskim powiecie powstaną dwie pracownie: przyrodnicza oraz poświęcona odnawialnym źródeł energii.

– Edukacja ekologiczna to ważny element w kształtowaniu postaw i rozwijaniu świadomości młodych ludzi, a ekopracownie są do tego idealnym celem. To interesująca inicjatywa, która niewątpliwie pomoże w kształtowaniu postaw przyszłych pokoleń, wraz ze wzrostem ich świadomości za otaczający nas świat. Zachęcam pomorskie szkoły, aby zgłaszały swoje projekty. Warto postawić na nowoczesne zielone serce szkolnej placówki. Z ciekawością będziemy śledzić realizację tego programu i jego wpływ na społeczeństwo – powiedział Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Nabór trwa do 27 kwietnia

Szkoły mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 90% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Maksymalna dotacja na modernizację lub adaptację pomieszczenia na pracownię przyrodniczą wynosi 50 tys. zł, na pracownię poświęconą zagadnieniom OZE – 75 tys. zł. Jedna szkoła może złożyć jeden wniosek. Wnioski i projekty oceniać będzie komisja konkursowa WFOŚiGW w Gdańsku.  Nabór potrwa do 27 kwietnia 2023 roku. Oficjalne rozstrzygnięcie nastąpi 5 czerwca.

Nad/opr.red

Komentarze