Gmina Dziemiany Gmina Karsin Gmina Kościerzyna Gmina Liniewo Gmina Nowa Karczma Gmina Stara Kiszewa Konkursy OSP Wokół nas

Kalisz. Zawody pożarnicze powiatu kościerskiego. Druhowie z Wysina potwierdzili potęgę tej jednostki

W rozegranych w sobotę zawodach sportowo-pożarniczych powiatu kościerskiego wystartowało dziesięć drużyn druhów i druhen. Rywalizacja w trzech konkurencjach przyniosła zwycięstwo druhom czynnym z Wysina i oni będą reprezentować kościerski na zawodach wojewódzkich.

15 czerwca do Kalisza zjechały tylko drużyny męskie i żeńskie czynnych członków jednostki. Rywalizacji szczebla powiatowego drużyn MDP w tym roku nie przewidziano. Biorące udział w zawodach drużyny to zwycięzcy gminnych zawodów pożarniczych. W przypadku dwóch gmin ich reprezentacja została wyznaczona.

– Nasza Komenda Powiatowa PSP zaproponowała, aby tegoroczne zawody odbyły się u nas w Kaliszu. Mnie jako prezesowi Związku Gminnego OSP i zarazem wójtowi nie wypadało odmówić. Przyjęliśmy propozycję, stąd jako gospodarze mogliśmy przez to wystawić dwie drużyny: z Kalisza i Radunia. Wygrają najlepsi, choć chciałoby się, aby wśród nich była jakaś drużyna od nas – mówił podczas otwarcia gospodarz terenu wójt Piotr Laska.

Od musztry po bojówkę

Wystąpiło siedem drużyn męskich, ponieważ zabrakło druhów z Lipusza. Rywalizowały też trzy drużyny żeńskie, wystawione przez OSP Lubań z gminy Nowa Karczma, OSP Wysin z gminy Liniewo i OSP Kaliska z gminy Kościerzyna.

Umiejętności i sprawność startujących druhów oceniali strażacy zawodowi z kościerskiej komendy pod przewodnictwem komendanta powiatowego mł. bryg. Rafała Duzowskiego.

W pierwszej konkurencji – musztrze poziom był bardzo wyrównany. Różnice w punktacji zaczęły się pojawiać dopiero przy sztafecie pożarniczej 7x50m. Tu niektóre z drużyn złapały sporo punktów karnych. Oczywiście najbardziej widowiskową konkurencją było ćwiczenie bojowe. Tu liczącym się czasem był wynik poniżej 40 sekund. Dla większości startujących nie został on osiągnięty.

Najlepsi z drużyn męskich

Ostatecznie najlepszą w rywalizacji okazała się drużyna męska z Wysina.

– Jestem dumny z sukcesu drużyny męskiej. Cieszy mnie również drugie miejsce drużyny kobiecej, które wystąpiły po paru latach. Chłopcy są na fali, wzięli wszytki w gminie, teraz powiat i chcą powalczyć w wojewódzkich. Są głodni zwycięstw. Zasłużyli na ten sukces, bo ponad miesiąc przygotowywali się, a to trudne bo wystarczy, że jedna osoba – ogniwo z drużyny nie przybędzie np. zatrzymają ją w pracy i już mechanizm nie działa. Pomaga to, że my tworzymy jeden zgrany zespół. Jesteśmy przyjaciółmi, ufamy sobie. Dzięki temu duch jest silny – tłumaczy dh Szymon Wakuliński, prezes OSP Wysin.

Drugie miejsce zdobyła drużyna z Radunia, a trzecie miejsce wypracowała sobie drużyna z OSP Osowo w gminie Karsin.

Zwycięskie drużyny żeńskie

Wśród drużyn żeńskich najlepszą okazała się ta z OSP Lubań.

– Jestem zadowolony z wyniku dziewczyn. Nie zaskoczył mnie, bo od 12 lat są liderkami. Ten sukces zawdzięczają same sobie, bo chcą, angażują się, a my tylko przygotowujemy je techniczne – podsumowuje dh Mariusz Przytarski – prezes jednostki.

Kolejne miejsce zajęła żeńska drużyna z OSP Wysin i z OSP Kaliska Kościerskie.

Dekoracji uczestników zawodów dokonał starosta Grzegorz Zabrocki w asyście reprezentantów władz powiatowych i gminnych PSP i OSP.

D. Tryzna

Ostateczna klasyfikacja zawodów:

  1. OSP Wysin – gmina Liniewo
  2. OSP Raduń – gmina Dziemiany
  3. OSP Osowo – gmina Karsin
  4. OSP Grabowo Kościerskie – gmina Nowa Karczma
  5. OSP Nowe Polaszki – gmina Stara Kiszewa
  6. OSP Kalisz – gmina Dziemiany
  7. OSP Skorzewo – gmina Kościerzyna

Komentarze