Gmina Karsin Inwestycje

Gmina Karsin. Modernizacja ulic w Osówku i Karsinie. Dwie ważne ulice oficjalnie otwarte

19 listopada samorządowcy z regionu, powiatu i gminy wzięli udział w oficjalnym otwarciu drugiego etapu budowy ul. Ogrodowej w Karsinie i głównej ulicy w Osówku. W uroczystości wzięła również udział szeroka reprezentacja społeczności lokalnej, gdyż ulice te są dla niej bardzo ważne.

Inwestycja budowy drugiego etapu ul. Ogrodowej to koszt prawie 1,2 mln zł. Na jej realizację gmina otrzymała prawie 800 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW, który realizuje samorząd pomorski). Stąd specjalnym gościem tej uroczystości byli: Mieczysław Struk marszałek pomorski i senator Stanisław Lamczyk, który jak wielokrotnie podkreślał, jest przyjacielem gminy Karsin. Samorząd powiatu reprezentowali: Alicja Żurawska starosta kościerski oraz radny Józef Modrzejewski. Na zaproszenie wójta odpowiedzieli Powiatowy Komendant PSP st. bryg. Tomasz Klinkosz oraz Maciej Kostka Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipusz. Obecni byli proboszczowie trzech parafii Karsina, Wiela i Osowa. Radę Gminy reprezentowali jej przewodniczący Bogdan Pepliński i wiceprzewodniczący Stanisław Czapiewski i Marcin Krut. Licznie przybyli reprezentanci różnych środowisk gminy: urzędu, OSP, szkolnictwa, przedsiębiorcy, sołtysi i seniorzy. W oficjalnym otwarciu drogi brała udział też reprezentacja wykonawcy z Wiesławem Hildebrandtem, właścicielem ,,Brandbud’’ na czele. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Kaszuby z Wiela i Karsina.

Na przekór wiatru

Choć wszystkim dała wał się we znaki silny wiatr, to plan uroczystości był realizowany bez przeszkód. Najpierw wszystkich powitał gospodarz uroczystości wójt Roman Brunke. W swoim wystąpieniu wspomniał o kosztach inwestycji i źródłach jej finansowania. Następnie nową drogą poświęcił ks. proboszcz Dominik Szulwic i miało miejsce przecięcie wstęgi. Włodarz gminy podziękował tym wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tej inwestycji.  Po nim wystąpienie miał marszałek Mieczysław Struk. Pochwalił wójta i samorząd gminy za ogrom zrealizowanych inwestycji. Pogratulował im sukcesów i wspomniał o nowych możliwościach pozyskiwania dofinansowania.

– Panie wójcie chciałbym zapewnić Pana, że jeśli bylibyście zainteresowania kolejnymi projektami, to proszę pamiętać, że w ciągu najbliższych dwóch lat chcemy uruchomić fundusz, w którym ma być 66 mln zł na inwestycje w infrastrukturę typu drogi, woda czy wodociągi – zachęcał marszałek M. Struk

Nową ulicą przez Osówko

Następnie większość obecnych udała się do Osówka, gdzie oficjalnie otwarto kolejną inwestycję drogową gminy. To wykonana w ramach modernizacji dróg dojazdowych do gruntów ornych, ulica wiodąca od drogi asfaltowej na początku wsi, przez całą miejscowość aż do drogi gminnej Karsin-Osowo. Inwestycja bardzo potrzebna mieszkańcom wsi, gdzie do tej pory była tam droga gruntowa. Nowy odcinek to prawie 1 tys. m.b. Jego koszt to 427 tys. zł, z czego prawie 150 tys. zł to było dofinansowanie od samorządu pomorskiego. Tu do grona uczestników dołączyli m.in.: prezes OSP Osowo dh Piotr Czapiewski, kierownik Posterunku Policji w Karsinie st. asp. Remigiusz Ciężak i prezes GS Karsin Henryk Rajski. Drogę poświęcił proboszcz parafii w Osowie ks. Michał Stępniak. Wśród osób przecinających wstęgę był również sołtys miejscowości Stefan Jażdżewski. Stamtąd uczestnicy obu uroczystości udali się do Domu Kultury w Osowie, gdzie miał miejsce ciepły posiłek.

D. Tryzna

Apla

Mieczysław Struk marszałek pomorski

Chcę powiedzieć, że samorząd gminy Karsin na czele z wójtem jest naprawdę bardzo aktywny. Wynika to z bardzo wielu inwestycji, które zostały zrealizowane w gminie Karsin w ciągu ostatnich lat. Problem w tym, że niektórzy z mieszkańców bardzo szybko o nich zapominają.

Ja sam się czasami dziwię skąd wójt Roman Brunke znajduje środki budżetowe, aby zapewnić własny wkład do inwestycji realizowanych przy pomocy środków europejskich. To naprawdę duży sukces. Uważam, że powinniście wspierać swojego wójta, aby dalej tak się działo. Tu, w gminie Karsin administracja jest trzymana w dobrych rękach i wierzę, że to zapewni dalszy rozwój gminy.

Komentarze