Gmina Kościerzyna Wokół nas

Gmina Kościerzyna. Jubileusz 30-lecia samorządu. Uhonorowali tych, którzy długoletnią aktywnością społeczną, przyczyniają się do rozwoju gminy

1 marca, w specjalnie na tę okazję przygotowanej hali sportowej w Wielkim Klinczu odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy, podczas której obchodzono jubileusz 30-lecia samorządu. Wspominano początki powstawania gminy, pokazano jej budowniczych i uhonorowano tych, którzy przyczyniają się do jej rozwoju. Obecni jej włodarze przyjęli wiele gratulacji od sąsiednich samorządów, przedstawicieli różnych instytucji i różnych środowisk z terenu gminy.

Uroczystą sesję poprzedziła Msza Św. w kościele pw. Świętej Rodziny w Wielkim Klinczu. Ważnym akcentem, który właściwie pojawiał się przez całą uroczystość były słowa i gesty solidarności z walczącymi od pięciu dni w obronie swojej ojczyzny Ukraińcami.

– Co się z nami stało? Co stało się z Europą? Co się stało z tymi słowami mówiącymi o wolności, o wspólnocie? – nawiązując do tej tragedii mówił z emocjami w głosie wójt Grzegorz Piechowski. 

Nawiązując do jubileuszu samorządu dokonał oceny wydarzenia, które miało miejsce trzydzieści lat temu i jego autorów.

– To była bardzo mądra decyzja. Dziś warto przypomnieć o ludziach, którzy ją podejmowali, którzy za nią stali. Należy im bardzo podziękować, tym wszystkim, którzy byli budowniczymi, którzy zabiegali o oddzielenie się gminy od miasta. Stąd dziś składam wielkie słowa szacunku i uznania dla wójta Waldemara Tkaczyka, który organizował ten urząd i który ze swoimi współpracownikami działał w bardzo trudnych warunkach. Ten urząd powstał z niczegomówił dzisiejszy włodarz gminy Kościerzyna.

Zaczynali od zera

Aby uczestnicy uroczystości mogli poznać jakie były początki gminy, przygotowano specjalny film.

– 5 marca 1992 roku zebrała się Rada Gminy i wybrała wójta – mnie. Pod koniec sesji wszyscy się rozchodzą, a ja wołam do nich, aby pozostali, bo jest tyle rzeczy do omówienia. Na to jeden z radnych odwraca się, wzrusza ramionami i mówi ,,Jesteś wójtem, to teraz Ty się o to martw’’ – wspominał w jednej z pierwszych jego scenek były wójt W. Tkaczyk.

Pozostali jego bohaterowie m.in. Zygmunt Szulist opowiadali jak trzeba było zorganizować siedzibę, stworzyć zakłady urzędu, a było to o tyle trudne, że nie było ani budynku, ani urzędników, ani konta. Jak podkreśla, jedną z pierwszych, ważniejszych decyzji było znalezienie skarbnika.

– Muszę powiedzieć, że to było bardzo trudne, bo nikt nie chciał nim być. Z urzędników, którzy trafili do nas po podziale urzędu miasta nikt nie chciał się tym zająć, bo poszła fama, że gmina i tak nie da rady powstać – wspominał Z. Szulist.

Ze wspomnień tych dwóch samorządowców wynika, że przez pierwsze dwa tygodnie urząd działał w dwóch pokojach, wydzielonych im przez urząd miasta. Po tym czasie urzędem była wynajęta hala w Spółdzielni Kaszubianka przy ul. Długiej. Dodatkowo urząd gminy wynajmował dwa pomieszczenia dla GOPS-u w domku przy ul. Ogrodowej.

Dopiero po pewnym czasie szukania właściwej siedziby znaleziono budynek przy ul. Strzeleckiej. Został on zakupiony i stał się do dziś siedzibą gminy. Jak wspominają, w jego zagospodarowanie włączeni byli wszyscy pracownicy urzędu.

– Trzeba oddać prawdzie, że tamci pracownicy urzędu byli bardzo oddani sprawie, mocno zaangażowani. To oni sami skręcali meble i wyposażali swoje pokoje. Panie same kładły wykładzinę, szyły firmany. Takie to były czasy – wspomina jeden z pracowników urzędu.

Film pokazał również pierwsze inwestycje samorządu i aktywność jej mieszkańców.

Podziękowali zasłużonym dla gminy

Ważną częścią jubileuszowej sesji było wyróżnienie osób zasłużonych dla gminy. W pierwszej kolejności wręczono nagrodę przyznawaną przez Radę Gminy. Złoty Laur trafił do jedenastu osób. Następnie wręczono nagrody dla tych mieszkańców, którzy długoletnią aktywnością społeczną oraz podejmowanymi inicjatywami społecznymi przyczyniają się do rozwoju samorządu. Są to nagrody Dużego i Małego Niedźwiedzia. Wyróżnienia wyręczali wójt Grzegorz Piechowski, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Bober oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Krzysztof Bławat. Kiedy wszyscy myśleli, że to koniec tej części sesji swoje nagrody wręczyli jeszcze liderzy seniorów działających w gminie. Państwo Brzezińscy w imieniu Związku Emerytów i Rencistów nagrodzili sekretarz gminy Katarzynę Knopik. 

,,…Chciałbym mieć taki budżet…’’

Spośród gości pierwsi zabrali głos radni Sejmiku Województwa Pomorskiego: Piotr Karczewski i Dariusz Męczykowski. Pogratulowali jubileuszu, osiągnięć gminy i jej inwestycji. Wójt gminy Liniewo Mirosław Warczak przy okazji składanych gratulacji otwarcie mówił, że chciałby mieć taki budżet, jak ma gmina Kościerzyna i tyle firm co oni mają. Z kolei wójt Lipusza Mirosław Ebertowski oddał się wspomnieniom, bo okazało się, że pierwsze kroki w samorządzie stawiał właśnie tu. Życzenia złożyli Katarzyna Sprawka zastępca wójta Dziemian i w imieniu wójta gminy Karsin – sekretarz Tomasz Urbański. Burmistrza Michała Majewskiego reprezentował wiceprzewodniczący Tomasz Dargacz i życzliwie wypowiadał się na temat młodszego brata w samorządzie. Gratulacje złożyli również przedstawiciele służb mundurowych: Komendant Powiatowy Policji w Kościerzynie i Nadleśniczy nadleśnictw działających na terenie gminy oraz prezes Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

,,…Jesteśmy dumni, że budowaliśmy tę gminę…’’

Na zakończenie głos zabrali pierwsi włodarze gminy Kościerzyna: Waldemar Tkaczyk, który przez osiemnaście lat sprawował funkcję wójta i Zygmunt Szulist, który przez dwadzieścia lat przewodniczył Radzie Gminy.

– Jesteśmy dumni z tego, że budowaliśmy podwalinę pod nową gminę. Że każdy z nas dołożył cegiełkę w budowę nowoczesnej gminy. Chcemy też powiedzieć, że wszyscy radni, wszystkich kadencji cegiełki dokładali, bo widzimy na jakim poziomie i etapie ta gmina jest, że możemy się szczycić wieloma osiągnięciami. Zresztą przystąpiliśmy do działania w trudnym okresie, jak niczego nie było. Tak jak rolnik by przyszedł na pole i nie miałby nic prócz hektarów – mówił Z. Szulist.

Podkreślali na przemian, że napełnia ich duma z faktu, że to co zaczęli trzydzieści lat temu, dziś tak pięknie funkcjonuje. Że obecne władze samorządu kierują wiele środków na potrzeby mieszkańców. Że realizowane są właściwe inwestycje. Życzyli obecnym włodarzom, aby gmina nadal się rozwijała. W. Tkaczyk z okazji jubileuszu wręczył wójtowi G. Piechowskiemu kryształową statuetkę. Natomiast na jego ręce z okazji jubileuszu trafiła pamiątkowa szabla.

D. Tryzna

Laureaci Złotego Lauru

  • Bożena Cieszyńska – Radna Gminy Kościerzyna, Sołtys Kalisk Kościerskich od 2005 roku oraz działaczka Koła Gospodyń Wiejskich w Kaliskach.
  • Tomasz Derra – Kierownik muzyczny zespołu folklorystycznego Kaszubskie Nuty” z Nowego Klincza, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kościerzynie.
  • Tomasz Klinkosz – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie.
  • Marian Knuth – Mieszkaniec Wielkiego Klincza, sportowiec reprezentujący Gminę Kościerzyna w trójboju siłowym. Pan Marian Knuth to wicemistrz świata Federacji GPC.
  • Piotr Kwidziński – Harcerz, policjant, Radny Gminy Kościerzyna, działacz społeczny i członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
  • Bernarda Pellowska – Sołtys Loryńca, która pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1993 roku. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich.
  • Jarosław Przewoźny – Burmistrz Gminy Pniewy.
  • Halina Rogińska – Prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego „Kościerska Chata”. Promotorka kaszubskiej żurawiny i organizatorka Festiwalu Żurawiny.
  • Agnieszka Sauerwald – Prezes Stowarzyszenia „Klub Cölbe-Kościerzyna”. Propagatorka partnerskiej współpracy pomiędzy Gminą Cölbe w Niemczech i Gminą Kościerzyna.
  • Henryk Synakowski – Rodowity Skorzewiak, wieloletni Prezes i Naczelnik OSP Skorzewo.
  • Leszek Zblewski – Sportowiec, lekkoatleta. 4-krotny Mistrz Polski w biegu na 1500 m. Jest on założycielem i Prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego OLIMPIJCZYK Skorzewo.

Laureaci Statuetki Dużego Niedźwiedzia

  • Bielawa Transport – Kamila i Sebastian Bielawa – Właściciele rodzinnej firmy transportowej BIELAWA TRANSPORT działają od 2006 roku w Wielkim Klinczu.
  • ELBUD Owśnice – Wytwórnia Prefabrykatów Żelbetonowych ELBUD.
  • Radosław Flisikowski – Jeden z założycieli i aktywny działacz Kościerskiego Klubu Morsów „Forrest Gump”.
  • dr Krzysztof Jażdżewski – Dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. Autor wielu publikacji o tematyce regionalnej.
  • Michał Jaworski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna.
  • Klub Sportowy Skorzewo – Klub Sportowy dbający o rozwój dzieci i młodzieży poprzez piłkę nożną.
  • Kazimierz Konkol – Od kilkunastu lat prowadzi w Rotembarku Gospodarstwo Agroturystyczne „Na Kampie”. Kazimierz Konkol słynie też z promocji i niezwykłego smaku ruchanek – wyjątkowej regionalnej potrawy.
  • Makurat Jan Usługi Transportowe – Założyciel i właściciel rodzinnej firmy transportowej w Skorzewie, gdzie działa już od 30 lat. Aktywny społecznie, wspiera lokalne wydarzenia kulturalne i sportowe.
  • Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach – Najstarszy w Polsce Skansen.
  • Wiesław Sochaczewski – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kornem. Aktywny strażak, działacz społeczny, zawsze gotowy do niesienia pomocy innym.
  • Stowarzyszenie Aktywni Kaszubi Skorzewo – Organizacja społeczna działająca w Skorzewie. Organizatorzy takich wydarzeń jak Rajd Kaszubskich Drzymalitów, szkolenia plastyczno-artystyczne, wieczory poezji kaszubskiej itd.
  • Krzysztof Tuszkowski – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkim Klinczu.
  • Izolda Wysiecka – Mieszkanka Juszek. Autorka książki „Przewodnik po Miejscach Pamięci w Gminie Kościerzyna”.

Laureaci Statuetki Małego Niedźwiedzia

  • Jan Bednarczyk – Burmistrz partnerskiej Gminy Radków.
  • Józef Ciężki – Artysta, którego miejscem na Ziemi są Wdzydze. W Galerii Odyseja można podziwiać prace malarskie, graficzne i rzeźby, ale również artystyczne meble jego autorstwa.
  • Franciszek Hirsz – Mieszkaniec Kłobuczyna. Działacz społeczny oddany historii i kulturze Kaszub.
  • Faustyna Kotłowska – Lekkoatletka, zawodniczka UKS OLIMPIJCZYK Skorzewo, członkini Paraolimpijskiej Kadry Narodowej w lekkiej atletyce. Laureatka srebrnego i brązowego medalu Paraolimpijskich Mistrzostw Świata w Dubaju w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Zdobyła też m.in. brązowy medal Paraolimpijskich Mistrzostw Europy 2018 w Berlinie w rzucie dyskiem i 2 złote medale Paraolimpijskich Mistrzostw Świata Juniorów.
  • Karolina Kropidłowska – Mieszkanka Łubiany trenująca sporty siłowe. Zdobywczyni m.in. laureatka srebrnego medalu w dwuboju, rwaniu i podrzucie na Mistrzostwach Polski w Podnoszeniu Ciężarów do lat 20 oraz Mistrzyni Polski Młodzików w podnoszeniu ciężarów.
  • Iwona Kwidzińska – Nauczycielka języka kaszubskiego w szkole podstawowej w Wielkim Podlesiu. Prezes Stowarzyszenia Kaszubski Azymut.
  • Adam Okoniewski – Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Sprawnej Inaczej „Otwarte serca” działającego w Łubianie.
  • Dr Jens Ried – Burmistrz partnerskiej Gminy Cölbe.
  • Grażyna Sadowska – Pasjonatka przyrody, która wie wszystko o Wdzydzkim Parku Krajobrazowym.
  • Mariusz Skrzypkowski – Gminny koordynator sportu, na co dzień nauczyciel wychowani fizycznego w SP w Wielkim Podlesiu.
  • Grzegorz Tuszkowski – Nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Klinczu. Pod jego skrzydłami uczniowie niewielkiej szkoły odnoszą sukcesy na szczeblu gminnym oraz powiatowym.

Komentarze