Wokół nas

Gmina Liniewo. Aktywność mieszkańców

Miejscowe KGW zwycięzcą regionalnego konkursu

Od wielu lat Agro-Targom w Lubaniu towarzyszy konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich. Za każdym razem muszą one zmierzyć się z nie lada wyzwaniem, przyrządzenia oryginalnej potrawy z określonym składnikiem. Jak pokazują kolejne edycje, dla pań z KGW nie ma nic trudnego a konkurs cieszy się stałym powodzeniem w środowisku.

W roli głównej konkursu w czasie czerwcowych targów wystąpiła kasza jaglana. Ten bardzo popularny niegdyś produkt, dzisiaj rzadko gości na naszych stołach. Znają go tylko koneserzy. Zadaniem konkursu było m.in. propagowanie potraw z tego produktu i pogłębianie wiedzy o potrawach z kasz. W komisji konkursowej zasiedli Piotr Hałuszczak – prezes Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, Grażyna Greinke – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie i Dariusz Tryzna – redaktor naczelny Kuriera Kaszubskiego. W szranki konkursowe stanęło 14 drużyn pań z KGW, które zaprezentowały najwymyślniejsze potrawy z udziałem kaszy jaglanej, od pierników przez budynie, po klopsy, pierogi czy chleb z kaszy jaglanej.

Zwyciężyły pierogi z okrasą z gęsi

Zwycięzcą konkursu wybrana została drużyna KGW z Liniewa w powiecie kościerskim, pod przewodnictwem Ewy Wojcieszek. Potrawa jaką zaprezentowały, to pierogi z kaszą jaglaną i okrasą z gęsi. Potrawa była połączeniem tradycji, ciekawej aranżacji i nietuzinkowych smaków. Na drugim stopniu podium stanęła drużyna KGW Osówek z powiatu starogardzkiego, której przewodniczącą jest Elżbieta Gornowicz. Potrawa jaką przedstawiły panie z Osówka to Kulki Aleksandra, wyróżniające się wyjątkową kombinacją smaków. Takiego dania nie powstydziłaby się nawet renomowana francuska restauracja. Trzecie miejsce zajęło KGW Rzeczpospolita Babska z Wiślinki z powiatu gdańskiego. A nagrodzona potrawa to Jaga burger, której podstawą był kotlet udający wołowinę a przyrządzony z kaszy jaglanej i buraków, połączonych jajkiem.

Bohaterki mają głos

Zwyciężczynie konkursu nie kryły satysfakcji. Były wzruszone zwycięstwem w konkursie.     – Wprawdzie pierogi to danie tradycyjne, ale okrasa w postaci gęsiny jest już rzadziej spotykana, a tym bardziej farsz z kaszy jaglanej. Myślę, że taka kompozycja jest rzadko spotykana w naszych domach, dlatego jej smak wzbudza zaciekawienie i stanowi pewnego rodzaju inspirację do poszukiwań czegoś oryginalnego, z czym rzadko mamy do czynienia – powiedziała nam Ewa Wojcieszek – przewodnicząca KGW Liniewo. Potrawa ma nieco pikantny smak a okrasa z gęsiny jest takim ukoronowaniem gamy smakowej, co stanowi niezłe połączenie i jak się okazało podbiło serce i podniebienia jurorów – dodała E. Wojcieszek.

BM

Komentarze