Gmina Nowa Karczma OSP Wokół nas

Gmina Nowa Karczma. Druhowie świętowali Gminny Dzień Strażaka

W ubiegłą sobotę druhowie z gminy Nowa Karczma uczcili święto swojego patrona. Wydarzenie zostało zorganizowane, aby wyrazić wdzięczność strażakom za ich zaangażowanie w pomoc na rzecz mieszkańców oraz wręczyć medale tym, którzy wykazali się wyjątkowymi zasługami.

Wydarzenie rozpoczęło się nabożeństwem w intencji strażaków z gminy Nowa Karczma, które zostało odprawione w kościele w Rekownicy. W kazaniu ks. Zbigniew Wysiecki wyraził, że bycie patriotą dnia dzisiejszego to bycie strażakiem i służenie bliźnim.

Po mszy uczestnicy wydarzenia przemaszerowali pod pomnik Józefa Wybickiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Część oficjalna miała miejsce na placu przed strażnicą w Grabówku. Tam odbyła się uroczysta akademia.

Zgromadzonych powitał dh Marek Wołoszyk, prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP. Wśród przybyłych oprócz druhen i druhów z gminnych OSP oraz członków MDP, był m.in. Dariusz Męczykowski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego, st. bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie, wójt Andrzej Pollak i Alojzy Szoska, Honorowy Obywatel Gminy.

Podziękowania dla ochotników

Podczas wydarzenia strażakom za ich trud służby i ratowanie życia dziękowali zaproszeni goście. Jako pierwszy głos zabrał wójt.

– Miło nam po roku spotkać się znowu w Grabówku z okazji święta strażackiego. Cieszę jak widzimy się w mundurach galowych, bo wtedy jest czas do świętowania, możemy podsumowywać lub snuć kolejne plany. Chciałbym podziękować wszystkim druhom ratownikom, którzy na co dzień już w ubraniach bojowych świadczą pomoc naszym mieszkańcom i gościom. Coraz częściej są to zdarzenia nie tylko dotyczące pożarów, bo one dziś stanowią niespełna 10 proc. wszystkich zdarzeń. […] Jednak niezależnie od zdarzenia dziękuję, że umiecie ze sobą współpracować i rozmawiać. Wszystkiego dobrego wam życzę. Wielu bezpiecznych wyjazdów i powrotów i tyle samo zdrowia. Wszystkiego dobrego dla was i waszych rodzin – mówił włodarz gminy.

– Dziękuję za wszystko co zrobiliście w mijającym roku. Chciałabym, abyśmy w przyszłym roku znów się tu spotkali w równie dobrych humorach co teraz. Życzę wam powodzenia oraz realizacji wszystkich planów i marzeń strażackich, oraz tych prywatnych – dołączył swoje życzenia st. bryg. T. Klinkosz.

Odznaczeni druhowie

Podczas wydarzenia nagrodzono wyróżniających się druhów. Złotą Odznaką Honorową Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego odznaczony został dh Andrzej Pollak. Brązową Odznaką Honorową Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego uhonorowano dha Daniela Ebertowskiego. Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: dh Grzegorz Michna, dh Jan Smuczyński i dh Grzegorz Słowik. Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa trafił do dha Marcina Okroja. Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: dh Oskar Czarnowski, dh Sebastian Szczepański, dh Michał Block i dh Tomasz Liskowski. Odznaką Strażak Wzorowy odznaczeni zostali: dh Dawid Sobiecki, dh Mateusz Sychulec oraz dh Krystian Krużycki. Wręczono także trzydzieści medali za wysługę lat.

Red.

Medal za wysługę lat:

65 – dh Hubert Pepliński

65 – dh Jan Smuczyński

60 – dh Józef Jurczyk

60 – dh Henryk Liskowski

55 – dh Alojzy Szoska

55 – dh Czesław Bruniecki

45 – dh Mirosław Puzdrowski

35 – dh Tadeusz Ebertowski

30 – dh Mariusz Przytarski

25 – dh Mateusz Mering

25 – dh Saturnin Mański

25 – dh Sebastian Chmielewski

25 – dh Daniel Kowalewski

25 – dh Krystian Bejer

20 – dh Piotr Prądzyński

20 – dh Grzegorz Słomiński

15 – dh Arkadiusz Mielewczyk

15 – dha Zdzisława Kowalewska

15 – dh Marcin Mielewczyk

15 – dh Piotr Puzdrowski

15 – dh Paweł Hoeft

15 – dh Łukasz Skórowski

10 – dh Szymon Willich

10 – dh Piotr Olszewski

10 – dh Rafał Gulbiński

10 – dh Sebastian Grochowski

5 – dh Krystian Sychulec

5 – dh Kacper Bławat

5 – dh Krystian Krużycki

5 – dh Tomir Leyk

Komentarze