Gmina Stara Kiszewa Inwestycje Samorząd

Gmina Stara Kiszewa. Samorząd walczy o środki zewnętrzne. Trzy wnioski do rządowych programów złożone

Urząd gminy nie ustaje w poszukiwaniu dodatkowych pieniędzy na inwestycje, które poprawiłyby jakość życia mieszkańców. W ostatnim czasie złożył dwa projekty do tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Trzeci wniosek, również drogowy, zostanie skierowany do kolejnej edycji dla gmin popegeerowskich w ramach Polskiego Ładu.

19 i 31 lipca to daty zamknięcia możliwości aplikowania do programów, kolejno RFRD i RFIS Polski Ład. To obecnie najlepsze źródło dodatkowych pieniędzy, które umożliwiają realizację wielu potrzebnych samorządom inwestycji. Jak wielokrotnie w rozmowie z nami podkreślał wójt Marian Pick, gmina składa wnioski do wszystkich dostępnych samorządom programów.

Dofinansowanie w wysokości 50 proc. kosztów inwestycji

Jak informuje nas Andrzej Hinc, sekretarz gminy do tegorocznego rozdania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg został złożony wniosek dotyczący budowy drogi gminnej w miejscowości Wygonin. W ramach zadania planowana jest budowa odcinka drogi gminnej o długości 658 mb w miejscowości Wygonin. Droga ta stanowi główny i jedyny dojazd do obszarów zabudowy mieszkalno-letniskowej, a także licznie odwiedzanego przez turystów hotelu „Przystań Wygonin”, stąd w ramach budowy przewidziano korektę istniejącego przebiegu drogi poprzez zniwelowanie ostrych i niebezpiecznych zakrętów tego odcinka drogi. Wartość zadania to ponad 893 tys. zł.

Drugi wniosek dotyczy przebudowy drogi gminnej wraz z wymianą konstrukcji nośnej mostu na rzece Kacinka w Starych Polaszkach. Zadanie obejmuje przebudowę odcinka drogi o długości 0,173 km wraz z przebudową dwóch skrzyżowań oraz wymianą konstrukcji nośnej obiektu mostowego na rzece Kacinka w miejscowości Stare Polaszki. Wartość zadania to ponad 3,19 mln zł.

Liczą na 98 proc. dofinansowania

Stara Kiszewa aplikuje również do kolejnego rozdania dla gmin popegeerowskich w programie RFIS Polski Ład. Do tej pory można było uzyskać z niego nawet 98 proc. kosztów inwestycji, co czyni go najbardziej atrakcyjnym dla samorządów. Gmina złożyła tu wniosek obejmujący przebudowę pakietu dróg o łącznej długości 2,6 km. Chodzi o odcinek drogi w kierunku Garczyna w miejscowości Stare Polaszki, Wilcze Błota – Nowe Polaszki (Grops), Stara Kiszewa – Chwarzno (Kozia), oraz Nowe Polaszki na odcinku od drogi powiatowej w kierunku stadionu. Szacowana wartość inwestycji to 2,5 mln zł.
Do tematu będziemy powracać.

Nad/opr.red

Komentarze