Gmina Sulęczyno Wokół nas

Gmina Sulęczyno. Otwarcie Centrum Wsparcia Rodzin. Realna pomoc dla 60 mieszkańców

Pod koniec marca w Sulęczynie oficjalnie zostało otwarte Centrum Wsparcia Rodzin. Działania z nim związane rozpoczęły się już w grudniu ubiegłego roku. Objęły dwadzieścia potrzebujących rodzin z terenu gminy. Pieniądze na nie pochodzą ze środków UE.

Wszystko zaczęło się grubo ponad rok temu, kiedy wśród pracowników GOPS pojawił się pomysł złożenia projektu dotyczącego usług społecznych, którego beneficjentem byłyby rodziny. Jako miejsce jego realizacji wskazano budynek GOK, w którym była duża sala na poddaszu. Projekt został przyjęty przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Na jego realizację pozyskano 457,2 tys. zł.  

Zaczęli od stworzenia bazy

Działania związane z projektem ruszyły w grudniu ubiegłego roku. Na początku przystąpiono do remontu dachu na budynku i modernizacji poddasza tak, aby najlepiej służyło założeniom projektu. Równocześnie wytypowano dwadzieścia rodzin, które takiej pomocy potrzebują. To rodziny wielodzietne lub niepełne, którym chciano stworzyć większe szanse, aby korzystały z różnego rodzaju dóbr.

Powstałe Centrum Wsparcia Rodzin daje różne zajęcia dla dwudziestu osób dorosłych i czterdzieściorga dzieci.

– Nasze centrum oferuje w swoim zakresie psychologa, prawnika, szkołę dobrego rodzica, zajęcia z kompetencji cyfrowych i są to szkolenia oferowane dla dorosłych. Natomiast u dzieci preferujemy naukę poprzez zabawę, gdzie w ofercie mamy muzykoterapię, zajęcia umuzykalniające, taniec, śpiew, zajęcia z zakresu zdrowego odżywiania, zajęcia z technologii i inżynierii – budowanie z klocków lego, programowanie, robotykę. Jest też szereg innych działań, które podejmujemy z rodzinami – opowiada o projekcie Honorata Bliźniewska, jego koordynator.

Uroczyste otwarcie

28 marca odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Wsparcia Rodzin. Wzięli w nim udział: Kazimierz Gliniecki, przewodniczący Rady Gminy, Dorota Goitowska, sekretarz gminy i Paweł Trzebiatowski, jej skarbnik oraz Zbigniew Zarzycki, dyrektor GOK. GOPS reprezentowały: Justyna Cichosz, kierownik i H. Bliźniewska. W otwarciu uczestniczyła też zdecydowana większość beneficjentów projektu. Były okolicznościowe wystąpienia i podsumowanie wszystkiego tego, co udało się do tej pory w ramach projektu zrealizować. H. Bliżniewska zaznajomiła również obecnych z ofertą, która będzie kierowana do nich przez najbliższe trzy miesiące, aż do jego zakończenia.

Dzieci otrzymały drobne prezenty, słodycze, a na wszystkich czekał poczęstunek.

D. Tryzna

Komentarze