Gmina Kartuzy

Jedne szkoły już otwarte, drugie właśnie zamykane

Dobre wieści ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie przyćmiły wydarzenia związane ze szkołami w Chmielnie i Prokowie. Ta pierwsza od dzisiaj wraca do normalnych zajęć, natomiast te drugie przeżywają perturbacje i konieczność nauki zdalnej. Wkradł się niepokój i atmosfera niepewności.

Szkoła Podstawowa w Kiełpinie, jako jedyna w powiecie rozpoczęła rok szkolny nauką zdalną. Wszystko za sprawą wykrycia SARS-CoV-2 u jednego z nauczycieli. Jako, że uczestniczył on w spotkaniu grona pedagogicznego, wszyscy nauczyciele zostali poddani dwutygodniowej kwarantannie. Nauka odbywała się zdalnie.Ponadto kadra nauczycielska została poddana testom na koronowirusa. Na szczęście wyniki okazały się negatywne. W związku z tym od 15 września szkoła zaczęła normalne funkcjonowanie.  Działalność placówki została zorganizowana zgodnie z zaleceniami ministra edukacji i ministra zdrowia. Większość klas ma zajęcia w jednym pomieszczeniu, przerwy odbywają się zmiennie a grafik lekcji zmodyfikowano,  aby nie dochodziło do grupowania się dzieci w jednym miejscu o tej samej porze.

Prokowo i Chmielno w niepewności

W Szkole Podstawowej w Prokowie, jeden z nauczycieli od kilku dni chorował. Przebywał wprawdzie na zwolnieniu lekarskim, jednak na początku września pełnił normalnie swoje obowiązki w szkole. W związku z tym normalne zajęcia przerwano, zastępując je nauką zdalną, co najmniej do piątku 18 września. Na dzień 14 września, nie było jeszcze decyzji, czy Sanepid wyda decyzję o poddaniu nauczycieli i uczniów testom na koronawirusa.

SP w Prokowie

Podobna sytuacja ma miejsce w Szkole Podstawowej w Chmielnie. Tam również u jednego z nauczycieli stwierdzono wynik pozytywny, w związku z czym wdrożono wymagane w takich przypadkach procedury. W chwili oddawania naszego tygodnika do druku, nie było jeszcze jasnego stanowiska Sanepidu odnośnie ograniczeń w dalszym funkcjonowaniu szkoły. Uczniowie zostali jedynie odesłani do domów i trwa oczekiwanie na dalsze kroki służb sanitarnych. W grę wchodzi jednak nauka zdalna lub ewentualnie tryb hybrydowy. Warto dodać, że w całym województwie pomorskim, na kwarantannie przebywa 1204 uczniów i 181 nauczycieli.

BM

Komentarze