Gmina Kartuzy

Powstaje Obszar Metropolitalny

W miniony poniedziałek odbyła się na stacji PKM Brętowo konferencja z udziałem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, dotycząca ustawy metropolitalnej. Jest to efekt długoletnich starań pomorskich samorządowców i stanowi wsparcie ustawowe dla rozwoju województwa.

Udział w niej wziął burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński i zastępca burmistrza Sylwia Biankowska. Ustawa metropolitalna to szereg efektywnych  instrumentów służących nawiązaniu wszechstronnej współpracy między gminami w kontekście konkretnych funduszy, które pozostaną w obszarze. Według szacunkowych obliczeń, gra toczy się o nawet 200 mln złotych rocznie. Obszar metropolitalny zamieszkuje 1,5 mln mieszkańców. Połowa z nich żyje poza Trójmiastem. Podczas konferencji głos zabrał burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński. Zwrócił uwagę na koordynację zarządzania transportem w obrębie metropolii i tworzenie nowych połączeń komunikacyjnych, które „otworzą” dla Trójmiasta takie gminy jak Kartuzy i spowodują swobodę podróżowania o każdej porze dnia.

Burmistrz w imieniu mieszkańców

– Przed chwilą przyjechał tu pociąg z Kartuz. Ta pekaemka daje szanse naszym mieszkańcom na szybkie dotarcie  do  Trójmiasta – powiedział burmistrz M. Gołuński. To pokazuje, że jesteśmy w stanie stworzyć wspaniałą aglomerację miejską nie tylko z gminami, które tworzą centrum, ale również z tymi, którzy tworzą otoczkę Trójmiasta. To bardzo ważne, bo przecież tutaj przyjeżdżają nasi mieszkańcy, studenci, uczniowie i pracownicy różnych przedsiębiorstw – przekonywał burmistrz M. Gołuński.

Na potwierdzenie swoich słów burmistrz Kartuz poinformował, że dzięki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, 100 tys. podróżnych korzysta miesięcznie z połączenia Kartuzy – Trójmiasto.

BM

Komentarze