Kultura Powiat kartuski

Kartuzy. Dni Powiatu Kartuskiego. Festiwal w parku i koncerty na rynku

Ta dwudniowa impreza powiatu to sobotni festiwal pt. „Ludzie dla ludzi” w Parku Solidarności i dwa wieczorne koncerty muzyki rockowej na miejskim rynku. Celem jest pokazanie różnych organizacji pozarządowych działających w powiecie, zaś koncerty miały dostarczyć dobrej rozrywki. Jak informowała nas publiczność, tak było.

Festiwal „Ludzie dla ludzi” prezentuje ogromny potencjał NGO powiatu kartuskiego. Działają tu 583 organizacje zarejestrowane w KRS i starostwie. Od Ochotniczych Straży Pożarnych czy KGW, przez kluby sportowe, po sołeckie stowarzyszenia. NGO podejmuje różne inicjatywy. Od pomocy osobom niepełnosprawnym, czy ochronę zwierząt, po odtwórstwo historyczne, strzelectwo, sport, czy pomoc potrzebującym. Tę ostatnią przestrzeń pobudziła wojna na Ukrainie. Do stowarzyszeń działających na tym polu doszły nowe: „Pomagamy. Bądź z nami” i „Otwarte Kaszuby”.  

Na rzecz społeczności lokalnej

Na terenie powiatu działa też 30 organizacji, które są wpisane do rejestru OPP, czyli pozyskują środki zewnętrzne. Ostatnie czasy to duża aktywność jeżeli chodzi o powoływanie KGW. Wpływ na to mają granty, które regularnie co roku wypłaca im ARiMR. To wszystko działa na rzecz społeczności lokalnej.

– Powiat kartuski bardzo dobrze sprawdza się jeżeli chodzi o społeczeństwo obywatelskie. Jesteśmy po Gdańsku i Gdyni trzecim powiatem w województwie. Wpływ na to ma nasza bliska odległość do Trójmiasta. Mamy dużo ludzi aktywnych, którzy sprowadzają się na nasz teren i którzy zakładają organizacje, bo chcą coś robić. Widzimy, że te organizacje nie działają w próżni. Jest bardzo duża pomoc samorządów. Samorząd powiatowy organizuje różne działania, wspiera nas – mówi Tadeusz Podymiak, prowadzący Centrum Organizacji Pozarządowych.

Wśród stoisk kartuskich NGO nie mogło tego dnia zabraknąć starosty kartuskiego Bogdana Łapy, członków zarządu powiatu, włodarzy gmin oraz przedstawicieli Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Kartuskiego z przewodniczącym Mariuszem Florczykiem.

Ciekawe klimaty na rynku

Dni Powiatu Kartuskiego zawsze kojarzone były z dobrą muzyką. Koncerty tegoroczne zostały zorganizowane na kartuskim rynku. W sobotę na scenie wystąpiły: Blenders czy wszystkim znane Wilki. Nie zawiedli publiczności. W niedzielę z kolei zagrały m.in. zespoły lokalne The Mind Seekers z Sierakowic, Baranowski, czy Another Pink Floyd. Rynek i przyległe ulice wypełnione były do końca.

D. Tryzna

Komentarze