Inwestycje Powiat kartuski

Kartuzy. Jest umowa z ELWOZEM na przebudowę byłego sądu. ,,…To trudne zadanie wziął na swoje barki ELWOZ…’’

 Takimi słowami Bogdan Łapa starosta kartuski opisał ,,dochodzenie’’ do inwestycji i czas jej realizacji. Słowa te padły dziś podczas podpisywania umowy z ELWOZEM na przebudowę budynku po byłym sądzie, który po inwestycji stanie się siedzibą starostwa. Wróci ono na swoje historyczne miejsce.  

Umowa została podpisana dziś w samo południe. Po stronie inwestora podpisali ją starosta wraz z wicestarostą Piotrem Fikusem i skarbnikiem powiatu Zofią Walkowiak. ELWOZ reprezentował Adam Julke prezes zarządu.

Jak podkreślił włodarz powiatu, z inwestycją samorząd boryka się od początku kadencji. Już w 2018 roku było pewne, że budynek po jeszcze urzędującym sądzie trafi w jurysdykcję powiatu kartuskiego. Jednak otrzymanie tego obiektu na własność nie przesądzało jeszcze o realizacji inwestycji, gdyż budynek był wpisany w rejestr zabytków wojewódzkiego konserwatora. Jak podkreślał B. Łapa, jego adaptacja do obecnych potrzeb budynku użyteczności publicznej tworzyła wiele problemów przekładających się na koszty. Starosta podkreślał, że przy tego typu inwestycjach najczęściej jest tak, że całe koszta ponosi inwestor. Ale w tym czasie pojawiły się rządowe programy pomocy dla samorządów.

– Na szczęście udało nam się pozyskać znaczącą kwotę 8 mln zł. Myśleliśmy, że to jest ¾ kosztów inwestycji. Niestety podwyżki z ostatnich miesięcy pokazały jak bardzo myliliśmy się. Po otwarciu przetargu okazało się, że nasz kosztorys został przestrzelony o 3,6 mln zł. Na tyle realizację tego zadania wyceniła firma ELWOZ. Druga oferta była większa o 5 mln zł. Cieszymy się, że dzisiejszą umowę pospisujemy z firmą lokalną, która już nie jedno zadanie dla nas wykonywała, a przez to została przez nas sprawdzona – mówił starosta kartuski.

,,Powrót do przeszłości’’

Jak podkreślał kilkakrotnie włodarz powiatu, urząd starostwa kartuskiego wróci na swoje dawne miejsce, bowiem w budynku po byłym sądzie na początku ubiegłego wieku funkcjonowało starostwo kartuskie. Urząd chce, aby odzyskał on swój wygląd z 1905 roku. Ale to nie wszystko. Budynek zostanie rozbudowany. Przybędzie archiwum dla geodezji a parter będzie poszerzony. Park, który funkcjonuje obok niego zostanie przekształcony na parking. Dzięki temu powiat, który teraz funkcjonuje w sześciu różnych lokalizacjach będzie mógł przenieść się do jednego budynku.

Da to starostwu oszczędności rzędu pół miliona złotych rocznie, które wydaje obecnie na dzierżawę różnych pomieszczeń. W myśl projektu po remoncie budynek starostwa będzie jednym z piękniejszych w mieście. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze