Gmina Kartuzy Inwestycje Powiat kartuski Samorząd Wokół nas

Kartuzy. Miasto coraz bardziej pięknieje. Odrestaurowane będą kolejne trzy budynki

Samorządy: powiatowy i miejski zdecydowały się wspomóc znacznymi kwotami odrestaurowanie trzech, dosyć charakterystycznych dla Kartuz, budynków. To kolejny krok w dziele odnowy miasta i dobry przykład dla właścicieli innych kamienic. 

Od kilku lat widać jak Kartuzy pięknieją. Remontowane są domy, budowane jeszcze w końcu XIX wieku. Odzyskują dawny blask kamienice z początku XX wieku. Czasami w miejscu starych, nienadających się do remontu budynków, powstają nowe, często wielorodzinne.

To zasługa właścicieli tych nieruchomości. Przykładem choćby dzieło Jana Koszałki, który wyremontował kompleks dwóch budynków na rogu ul. Dworcowej i Bielińskiego. Można byłoby też wskazać odnowione kamienice na deptaku, czy na „długiej ul. Kościuszki”.

Zmieniają się również budynki, które są użytkowane przez różne urzędy i instytucje. Niedawno starostwo przeniosło się do wyremontowanego budynku po byłym sądzie powiatowym, który był siedzibą urzędu w czasach Polski międzywojennej. Innym przykładem jest odbudowa kartuskiego dworca kolejowego, czy rewitalizacja Kaszubskiego Dworu. To inwestycje miasta wykonane częściowo ze środków unijnych.

Ponad 200 tys. zł pomocy od samorządów

Część odnowionych domów i kamienic została zrealizowana dzięki pomocy samorządów. Jest ona kontynuowana. Ostatnio powiat podpisał umowy na udzielenie dotacji na prace restauratorskie i roboty budowlane m.in. 55 tys. zł na prace przy elewacji głowicy wieży ciśnień przy ul. Kolejowej oraz 110 tys. zł na remont elewacji frontowej kamienicy przy ul. Parkowej. Natomiast przykładem angażowania się w to dzieło gminy jest uchwała z ostatniej sesji, podczas której radni zgodzili się przyznać dotację na modernizację elewacji zabytkowego domu handlowego przy ul. Placu Brunona w Kartuzach. Jest szansa na poprawę wizerunku tego zabytkowego budynku w centrum miasta, który przed czterema laty zmienił właściciela. Obecny właściciel, Marcin Miłosz, podjął prace związane z jego remontem, deklarując, że zabytkowa witryna oraz elewacja z charakterystycznymi zdobieniami zostaną odtworzone. Gmina Kartuzy zdecydowała się przekazać przedsiębiorcy wsparcie w wysokości 50 tys. zł na ten cel.

D. Tryzna

Komentarze