Gmina Kartuzy Kultura

Kartuzy. Noc Muzeów w Muzeum Kaszubskim. Tylko tu specjalne atrakcje w tę noc

Ta popularna w całym kraju akcja w kartuskiej placówce liczy się tak naprawdę za dnia. Tych kilka późno popołudniowych godzin wypełnionych jest tak bogatą ofertą, że przyciąga mieszkańców całego powiatu, a nawet Trójmiasta. Również w tym roku każdy z odwiedzających muzeum mógł znaleźć coś dla siebie.

Przygotowując ofertę na tę ogólnopolską akcję, Muzeum Kaszubskie kierowane przez Barbarę Kąkol korzysta ze współpracy z różnymi środowiskami miasta, powiatu kartuskiego i pomocy wypróbowanych przyjaciół. Do nich na pewno należy Grupa Rekonstruktorów Historycznych „Retrospekcja”. W tym roku jej członkowie pokazali jak się ubierali i jak mieszkali mieszkańcy miast w Polsce lat 30. ubiegłego wieku. Dzięki goglom VR można było zwiedzić m.in. kartuską kamienicę należącą do ówczesnej klasy średniej.

Co roku w tę noc obecne są różne koła gospodyń, zapewniając odwiedzającym ofertę kulinarną. W tym roku najsmaczniejsze gofry oferowało KGW Kolonia. Natomiast KGW Mezowo pokazywało najmłodszym jakie smakołyki można otrzymać z pieca chlebowego. Ta część oferty muzeum była możliwa dzięki zainstalowaniu pieca chlebowego. Jak podkreśla dyrektor muzeum, jest on na terenie placówki od grudnia roku ubiegłego.

Wystawy czasowe

W tym roku z okazji Nocy Muzeów pojawił się zbiór biletów wizytowych skompletowanych przez Bartosza Gondka, który kieruje na co dzień Domem Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim. W ramach tematu prezentowanego przez „Retrospekcję” można było obejrzeć kilkanaście zabytkowych samochodów z tego okresu.

Od teatru, po ułanów…

W Noc Muzeów podwórze placówki wypełnia się jak zawsze największymi atrakcjami. Najmłodszych ciągnęło do rumaków Kawaleryjskiego Szwadronu Kaszuby z Kolana. Mogli oni również skorzystać z warsztatów plastycznych i kulinarnych. Kochający sport mogli zagrać w piłkę nożną z zawodnikami Cartusii Kartuzy. Jak podkreślała reprezentantka klubu, jest on częścią społeczności miasta, stąd ich pozytywna odpowiedź na zaproszenie dyrektor muzeum.

Ich rodziców na pewno zainteresował występ Teatru Dramatycznego z Luzina ze spektaklem pt. „Jo” w reżyserii Marii Krośnickiej, albo pokaz tańca w wykonaniu Marii Morawskiej i Pawła Zięby.

Jak zawsze swoich ulubieńców miała kapela „A Matizer Noga”.

Noc Muzeów w kartuskiej placówce zakończył pokaz ognia i światła w wykonaniu Teatru Manipura.

D. Tryzna

Komentarze