Gmina Chmielno Gmina Kartuzy Gmina Przodkowo Gmina Sierakowice Gmina Somonino Gmina Sulęczyno Gmina Żukowo Powiat kartuski Samorząd

Powiat kartuski. Spotkanie wiceministra Marcina Horały z samorządowcami. „Dzisiaj jest dobry dzień dla samorządów”

W poniedziałek doszło do spotkania sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marcina Horały z samorządowcami powiatu kartuskiego. Wiceminister wręczył burmistrzom i wójtom bony w ramach ogłoszenia wyników pierwszego naboru z Rządowego Funduszu „Polski Ład”.

Ledwie przebrzmiała konferencja na zamku w Nidzicy, podczas której premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły dotyczące pierwszego naboru wniosków do „Polskiego Ładu” z którego do polskich gmin trafi ponad 23 mld zł, a już dwie godziny później w Kartuzach pojawił się sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marcin Horała, by wręczyć lokalnym samorządowcom bony dofinansowujące wnioskowane inwestycje. W spotkaniu z nich uczestniczyli włodarze siedmiu gmin, starostowie kartuscy i przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Woźniak.

Do samorządów powiatu kartuskiego trafi łącznie 51,4 mln zł.

– 23 mld zł w skali kraju na projekty zgłoszone przez prawie wszystkie polskie samorządy, to środki niebagatelne ze względu na kwotę, bo stanowi ona połowę całości nakładów inwestycyjnych samorządów w Polsce. Mechanizm opiera się na dofinansowaniu do 95 proc. – powiedział wiceminister M. Horała.

Wójt Chmielna „trafił szóstkę”

Uwagę zwraca wielki sukces gminy Chmielno. 12,35 mln zł na kompleksową modernizację dróg to niewątpliwie wielkie osiągnięcie samorządu chmieleńskiego. Włodarze innych gmin z podziwem i życzliwie dowcipkowali nawet, że wójt Chmielna jakby trafił szóstkę w Toto-Lotka. Ogromne pieniądze trafią też do samorządu powiatu kartuskiego. 16,89 mln zł zostanie przeznaczone na rozbudowę drogi powiatowej Sulęczyno-Gowidlino na odcinku Lemany-Sulęczyno. Dzięki inwestycji tej gmina Sulęczyno zyska wreszcie pierwszą ścieżkę rowerową, która zaplanowana jest przy tej inwestycji. Nietuzinkowym sukcesem zakończyły się też starania gminy Somonino, która pozyskała środki na dwa projekty. Pierwszy opiewający na 1,72 mln zł obejmujący budowę boisk sportowych oraz bieżni przy SP w Borczu oraz drugi na 1,14 mln zł przeznaczony na budowę sieci kanalizacji sanitarnej tłocznej i grawitacyjnej w Starkowej Hucie i Egiertowie.

Po 5 mln dla Kartuz i Żukowa

Duża kwota, bo aż 5 mln zł trafi do gminy Kartuzy, na budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej i przebudowę budynku szkoły przy ZKiW w Brodnicy Górnej. Taką samą sumę pozyskała też gmina Żukowo na budowę Kaszubskiego Centrum Sportu.. Gmina Przodkowo pozyskała 3,4 mln zł na budowę sali sportowej z częścią dydaktyczną przy SP w Wilanowie, natomiast gmina Sulęczyno 2,96 mln zł na przebudowę sieci dróg w Mściszewicach. Poczet kartuskich gmin, które zyskały dofinansowanie zamyka gmina Sierakowice, która dofinansowana została kwotą 2,97 mln zł, na rozbudowę i przebudowę SP w Jelonku.

BM/DT

Bogdan Łapa starosta kartuski

Cieszymy się bardzo, że w ramach pierwszego rozdania Polskiego Ładu otrzymaliśmy tyle środków na rozwój infrastruktury drogowej i sportowej. To wspomoże dynamiczny rozwój Kaszub, bo jak wiemy jesteśmy drugim pod względem wielkości powiatem w naszym województwie. Myślę, że to ułatwi życie mieszkańcom, bo jak wiemy część naszych mieszkańców z racji położenia gminy np. Żukowo, Kartuzy ciągnie do Trójmiasta i dojazd do pracy jest niezwykle dla nich ważny, a infrastruktura drogowa wymaga ciągłego rozwoju i modernizacji. Będziemy też aplikowali do kolejnych naborów, bo mamy jeszcze wiele potrzeb w zakresie infrastruktury sportowej przy naszych szkołach.

Komentarze