OSP Powiat kartuski Wokół nas

Kartuzy. Powiatowy Dzień Strażaka. „Nasze myśli są z Wami nie tylko od święta”

Te słowa i wiele innych zapewnień i podziękowań padło podczas uroczystości z okazji strażackiego święta przed kartuską komendą. Strażacy zawodowi otrzymali odznaczenia, nagrody i awanse. Podziękowali wszystkim tym, którzy wspierają działalność Komendy Powiatowej PSP. Swoje „5 minut” mieli też druhowie z OSP Kartuzy.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka połączone były z jubileuszem 135-lecia OSP w Kartuzach i 95-leciem Orkiestry Dętej w Kartuzach. Stąd na tę uroczystość przybyło wielu znamienitych gości; od wojewody i komendanta wojewódzkiego PSP, po reprezentantów władz wojewódzkich OSP i samorządowców różnych szczebli. Zaproszono również na nią przedsiębiorców, którzy wspierają działalność zarówno strażaków zawodowych, jak i ochotników.

Odznaczenia i nagrody

Z okazji strażackiego święta wielu strażaków zawodowych otrzymało medale i odznaczenia oraz nagrody finansowe od Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Piotra Sochy. Przyznano również kilka awansów.

Z okazji święta strażaków uhonorowali również Piłsudczycy z Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego. Odznaką Honorową uhonorowano: kpt. Tomasza Rozgońskiego, asp. sztab. Ireneusza Felskowskiego, asp. sztab. Jarosława Wicę, st. asp. Floriana Klinkosza, st. asp. Łukasza Ropela i dha Kazimierza Trepczyka. Nagrody finansowe za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych i zaangażowanie w służbie otrzymali: mł. bryg. Marek Szwaba, kpt. Adrian Kopczyński, mł. kpt. Tomasz Żelazowski, asp. sztab. Ireneusz Felskowski i asp. Adam Skrzypkowski.
Dla dha Mirosława Staroszczyka i dha Jana Hincy wręczono również świadczenia ratownicze.

Zawodowi dziękowali za wsparcie

Uroczystość była też okazją do podziękowania dla tych, którzy pomogli w realizacji ubiegłorocznych inwestycji na terenie strażnicy. Chodziło m.in. o fotowoltaikę na dachu budynku. Podziękowano m.in. staroście Bogdanowi Łapie, przewodniczącemu Rady Powiatu Mieczysławowi Woźniakowi, wójtowi Przodkowa Andrzejowi Wyrzykowskiemu i wójtowi Sierakowic Tadeuszowi obieli. Kolejne podziękowania trafiły do przedsiębiorców i przedstawiciele firm, które wsparły jednostkę finansowo przy montażu kamery termowizyjnej. Byli to Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Andrzej stroński, Jerzy Brzeziński, Robert Roda z firmy KAPEO, czy Unilever z Banina. Nie wszyscy z nich byli obecni.

Wdzięczność OSP w Kartuzach

Jubileusz kartuskiej jednostki OSP był również okazją do złożenia podziękowań dla tych wszystkich, którzy w ostatnim czasie wspierali jej działalność. Okolicznościowe statuetki trafiły do wojewódzkich i powiatowych władz PSP i OSP oraz przedstawicieli władz samorządowych. Prezes jednostki dh Kazimierz Trepczyk podziękował również za współpracę kolegom z pozostałych jednostek z terenu gminy. Podziękowano również przedsiębiorcom, którzy wspierają jednostkę finansowo. Wymieniono m.in. Piekarnię Janca, Palmeta, firmę Lis, Auto Miras, Boterm oraz Nadleśnictwo Kartuzy i Kolbudy.

Wystąpienia zaproszonych gości

Na zakończenie uroczystości do obecnych zwrócili się zaproszeni goście.

– Chciałbym Was zapewnić, że myśli całej naszej rodziny strażackiej, wszystkich waszych przyjaciół są na co dzień z Wami nie tylko od święta. Możecie na nas liczyć, bo wiemy jak wielkie macie znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i jak trudną wybraliście drogę życiową. Drogę, która wiąże się z ryzykiem, narażeniem swojego życia i zdrowia dla ratowania innego życia, mienia, dla poczucia bezpieczeństwa. Za to jesteśmy Wam wdzięczni i chciałabym za to podziękować i zapewnić, że możecie liczyć na nasze wsparcie. To wysokie zaufanie jakim się cieszycie zobowiązuje nas żeby wspierać Was, każdy w swoim zakresie i swoich możliwościach – mówił wojewoda Dariusz Drelich.

Gratulacje od Prezydenta RP złożył Piotr Karczewski, jego Społeczny Doradca.

Za strażacką pracę i służbę druhów, która przekłada się na 2 tys. wyjazdów, które odnotowały w minionym roku jednostki z powiatu kartuskiego, podziękował nadbryg. P. Socha.

– W powiecie kartuskim z wielką troska patrzy się na bezpieczeństwo mieszkańców. W gronie samorządowców nie mamy problemów ze wsparciem OSP, które są zadaniami gmin. Wspólnie pomagamy w zakupie pojazdów i sprzętu, ale również mamy na uwadze rozwój komendy PSP. Zawsze możemy liczyć na strażaków państwowych i ochotników – mówił starosta Bogdan Łapa. 

W imieniu burmistrzów i wójtów z kartuskich gmin, strażakom zawodowym i władzom PSP podziękował burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Z okazji jubileuszu miasta obdarował on wojewodę i komendanta wojewódzkiego medalami 100-lecia Kartuz.

D. Tryzna

Lista odznaczonych strażaków

Złota Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej:
– mł. ogn. w stanie spoczynku dh Plichta Brunon

Brązowa Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej:
– kpt. Kopczyński Adrian
– st. ogn. Drywa Grzegorz
– ogn. Dawidowski Bartosz

Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa:
– nadbryg. Socha Piotr
– Dh Jankowski Tadeusz
– Dh Roszkowska Ewelina

Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa:
– Dh Wandtke Jan
– Dh Wenta Damian
– Dh Rogala-Lewicki Krzysztof

Srebrna Odznaka Honorowa Zasłużony Dla Województwa Pomorskiego:
– Dh Formela Kazimierz
– Dh Mielewczyk Zbigniew

Awansowani strażacy

1. Na stopień brygadiera:
mł. bryg. Leszek Formela
2. Na stopień kapitana:
mł. kpt. Tomasz Rozgoński

3. Na stopień aspiranta:
mł. asp. Dariusz Pakur

4. Na stopień starszego ogniomistrza:
ogn. Sławomir Szmuda

Komentarze