Gmina Karsin Gmina Przodkowo Konkursy OSP Powiat kartuski Powiat kościerski Szkolnictwo

Przodkowo. Finały wojewódzkie dwóch konkursów. Nagrodzono dzieci i młodzież z najszerszą wiedzą pożarniczą i talentami plastycznymi

W sobotę, 13 maja w hali sportowej w Przodkowie do wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” zasiedli zwycięzcy eliminacji powiatowych z całego Pomorza. Ostatecznie na eliminacje centralne pojedzie dwójka z powiatu kościerskiego i jedna osoba z powiatu kartuskiego. Wręczono również nagrody laureatom wojewódzkiego etapu konkursu plastycznego o tematyce pożarniczej.

Celem konkursu jest popularyzowanie obrony przeciwpożarowej, ratownictwa i ekologii. Przyczynia się on do kształtowania umiejętności w tym zakresie, rozbudza zainteresowanie służbę strażacką i bardzo często kieruje tych najmłodszych w szeregi Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, które są kuźnią kadr dla OSP i jednostek zawodowych. Organizowany jest od czterdziestu lat. Stąd na stałe wszedł w kalendarz wydarzeń w jednostkach OSP i wielu szkołach. Cieszy się też dużą popularnością.

Najlepsi z najlepszych

Powiat kartuski reprezentowali w finałach: Amelia Szwaba, Artur Myszka i Dominik Domaszk. Natomiast z powiatu kościerskiego do Przodkowa przyjechali Mateusz Pokrzywiński, Antonina Datta i Martyna Zabrocka – cała trójka z gminy Karsin. Wszystkich razem było około 30. Ich wiedzę oceniała komisja w składzie: kpt. Kamil Kuceł, st. asp. Błażej Plichta, asp. Artur Bulikowski, Dominik Ziemba i Krystian Banach. Musieli oni odpowiadać na szereg pytań takich jak np.: Co to jest płomień?, Co to jest liczba spienienia?, Jakie rozróżniamy złamania? W jaki sposób zabezpieczenia się nieczynne stacje paliw? Jak podkreślał organizator konkursu dh Edmund Kwidziński, dyrektor Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku, poziom konkursu stale rośnie. Ostatecznie wśród zwycięzców z powiatu kościerskiego znaleźli się: Mateusz Pokrzywiński i Antonina Datta – oboje reprezentanci gminy Karsin, natomiast z powiatu kartuskiego na eliminacje pojedzie Dominik Domaszk. To oni będą reprezentować nasze województwo w finale konkursu, który odbędzie się w dniach 3-4 czerwca we Wrześni pod Poznaniem.

Podziękowania dla Przodkowa

Nagrody laureatom wręczali st. bryg. Tomasz Siemiętowski, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP, mł. bryg. Leszek Formela, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach, wójt gminy Przodkowo Andrzej Wyrzykowski i dh E. Kwidziński, dyrektor Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP.

– Dzisiaj zwycięzców, którzy będą reprezentować nasze województwo w kraju życzę sukcesu. Natomiast tym wszystkim, którzy brali udział w turnieju, aby kontynuowali swoją pasję, czy to w MDP, czy później w OSP lub straży zawodowej. Na pewno będziecie fachowcami – zwrócił się do zwycięzców wójt A. Wyrzykowski.

Na zakończenie gali organizator dyrektor E. Kwidziński podziękował włodarzowi gminy za użyczenie hali, a dyrektorowi miejscowej szkoły Waldemarowi Klonowskiemu za udzieloną pomoc techniczną.

Nagrodzili najlepszych plastyków

Równocześnie ze zmaganiami konkursowymi odbyło się wręczenie nagród dla zwycięzców etapu wojewódzkiego ogólnopolskiego konkursu plastycznego o tematyce pożarniczej. Pod ocenę wpłynęło 87 prac, które zostały zakwalifikowane w czterech kategoriach wiekowych. Wśród przedszkolaków zwyciężyła Anna Krauze, przed Kornelią Kołodziejczyk. W grupie starszej wśród laureatów znalazła się Florentyna Klinkosz, uczennica SP nr 4 w Kościerzynie. Wielu laureatom towarzyszyli rodzice, stąd nie brakowało emocji na tej gali.

D. Tryzna

Laureaci eliminacji wojewódzkich:

Szkoły podstawowe I-IV:

1. Mateusz Pokrzywiński – powiat kościerski

2. Wiktor Rudnik – powiat bytowski

3. Amelia Szwaba – powiat kartuski

Szkoły podstawowe V-VIII:

1. Marcin Mysza z Gdańska

2. Antonina Datta – powiat kościerski

3. Artur Myszka – powiat kartuski 

Szkoły ponadpodstawowe:

1. Kacper Klawikowski – powiat wejherowski

2. Dominik Domaszk – powiat kartuski

3. Kacper Kutz – powiat chojnicki

Komentarze