Powiat kościerski Wokół nas

Lipusz. Podsumowanie tegorocznych wiosennych odnowień w nadleśnictwie. Zrealizowano nasadzenia na 440 hektarach

Bieżący rok jest urzędowo ostatnim w zadaniu odnowień terenów poklęskowych. Stąd wiosną w Nadleśnictwie Lipusz realizowane były odnowienia na 440 hektarach ostatnich powierzchni zrębowych. W ten sposób zrealizowano już 80 proc. planu tegorocznych nasadzeń.

W planach na 2023 rok są odnowienia na 550 hektarach. To przestrzeń, która zajmuje ponad połowę powierzchni miasta Bytów. Jak poinformował nas Jan Kowalke, Specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Lipusz, podczas wiosennej kampanii nadleśnictwo współorganizowało trzy akcje sadzeniowe z udziałem społeczeństwa. Dwie były zorganizowane wspólnie z firmami z Trójmiasta, a w jednej uczestniczyli samorządowcy z gmin z terenu nadleśnictwa oraz zaproszeni goście. Łącznie wzięło w nich udział 325 osób. W trakcie działań obsadzono 2,5 hektara. Na pozostałych terenach obsadzenia realizowali pracownicy Zakładów Obsługi Leśnej. Po podsumowaniu okazało się, że posadzono 4,44 mln sztuk drzew.

Króluje praca ręczna

Jak przekazał nam J. Kowalke, sadzenie przeprowadzone zostało głównie metodą ręczną, które opierało się na sadzeniu z wykorzystaniem ręcznych narzędzi takich jak szpadel oraz kostur. Nie wszystkie sadzonki się przyjmują, po sadzeniu na młode pokolenie drzew czeka wiele zagrożeń ze strony zwierząt, owadów, warunków pogodowych. W wyniku szkód w tym roku planuje się 80 hektarów do poprawek, czyli wprowadzenie nowych sadzonek w miejsce tych, które się nie przyjęły. W tym roku nasadzeniu sprzyjała pogoda. W kwietniu było stosunkowo dużo opadów, co znacząco pomoże młodym drzewkom w rozwoju. W Nadleśnictwie Lipusz wykorzystuje się także siewnik, gdzie zamiast sadzonek na zrębach rozsiewane są nasiona sosny, które w nadchodzących miesiącach będą kiełkować.

W tym roku zaplanowano, że obszar 90 hektarów objęty zostanie naturalnym odnowieniem. Na tym terenie wcześniej przygotowano zrąb, aby umożliwić wzrost siewkom, by w 2023 osiągnęły ilości i rozmiary, które umożliwiają do zakwalifikowania ich jako uprawy leśne. Do tematu będziemy powracać.

Nad/opr.D.Tryzna

Komentarze