Konkursy OSP Powiat kartuski Wokół nas

Kartuzy. Powiatowy turniej pożarniczy. A. Szwaba, A. Myszka i D. Domaszk wystartują w eliminacjach wojewódzkich

We wtorek, 25 kwietnia w Kartuskim Centrum Kultury odbyły  się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W eliminacjach udział wzięło kilkadziesiąt osób w trzech kategoriach wiekowych.

Turniej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym. Turniej jest adresowany do wszystkich młodych ludzi zainteresowanych bezpieczeństwem. Przeprowadzany jest od szczebla lokalnego do ogólnopolskiego w trzech grupach wiekowych. Rywalizacja jest przeprowadzona w formie testu pisemnego, zadań praktycznych i finału ustnego.

W eliminacjach powiatowych wzięło udział około 40 młodych adeptów pożarnictwa. Towarzyszyli im rodzice, opiekunowie i przedstawiciele jednostki, które reprezentowali.

Wyłoniono laureatów

W najmłodszej grupie wiekowej zwyciężyła Amelia Szwaba. Drugie miejsce zajął Błażej Rzepka, zaś trzecie Łukasz Kotłowski. W drugiej grupie wygrał Artur Myszka. Za nim sklasyfikowano Filipa Nikiela i Beatę Puzdrowską. W grupie najstarszej zwyciężył Dominik Domaszk. Miejsce drugie zajęła Karolina Dampc, trzecie Bartłomiej Jankowski. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy, które wręczył Edmund Kwidziński, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach, starosta Bogdan Łapa i mł. bryg. Paweł Gil, Komendant Powiatowej PSP w Kartuzach. Na koniec E. Kwidziński podziękował za uczestnictwo w turnieju. Głos zabrał również starosta, który podkreślił zaangażowanie w organizację konkursu. Dor zebranych zwrócił się także komendant powiatowy.

– Dziś kończymy etap powiatowy tego konkursu, stąd chciałabym podziękować tym wszystkim, którzy angażowali się w organizację etapów gminnych. Słowa podziękowania należą się również tym, którzy pomogli przygotować się startującym w turnieju. Podsumowując, ja się nie boję o nabór do naszej straży patrząc na wiedzę jaką macie. Czekamy na Was. Jak tylko skończycie odpowiedni wiek, to zapraszamy do PSP, a wcześniej oczywiście do OSP – podkreślał P. Gil.

Zdobywcy pierwszych miejsc będą reprezentować powiat w finale wojewódzkim, który odbędzie się 13 maja w Przodkowie.

Red.

Bogdan Łapa, starosta kartuski

Powiat kartuski wyróżnia się na tle innych w pomorskim, bo mamy 52 jednostki OSP i jedną straż zakładową. To one plus Państwowa Straż Pożarna zapewniają bezpieczeństwo dla 154 tys. mieszkańców powiatu. Nasze jednostki OSP są w pierwszej trójce w województwie, jeżeli chodzi o sprzęt i wyposażenie. To świadczy o tym, że w naszym powiecie bardzo poważnie traktuje się sprawy bezpieczeństwa. Dowodem na to jest również fakt, że tylko w tym roku powiat przeznaczy 800 tys. zł na pomoc dla nich.

Dziękuję tym wszystkim, którzy swoim działaniem, zaangażowaniem zachęcają młodych ludzi do wstąpienia w szeregi straży, do strażackiej służby.

Komentarze