Gmina Kartuzy Samorząd Wokół nas

Kartuzy. Spotkanie Kaszubskiego Związku Pracodawców. Pracodawcy z KZP i burmistrz Kartuz – „Teraz będzie lepiej…”

15 lutego przedsiębiorcy zrzeszeni w Kaszubskim Związku Pracodawców spotkali się z władzami Kartuz. Usłyszeli i zobaczyli, ile inwestycji służących przedsiębiorczości i mieszkańcom zostało zrealizowanych w minionej kadencji. Gościem honorowym była Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska.

Trwa cykl noworocznych spotkań organizowanych przez KZP w porozumieniu z samorządami. Pierwsze odbyło się 26 stycznia w Żukowie, a drugie w ubiegłym tygodniu w Kartuzach. Przedsiębiorcy z powiatu kartuskiego nie zawiedli. Frekwencja, można powiedzieć, że zaskoczyła nawet organizatorów. Gorąco powitano Beatę Rutkiewcz, wojewodę pomorską. Był to jej pierwszy, oficjalny przyjazd do Kartuz.

– Liczymy na dobrą współpracę, abyśmy znaleźli najlepsze rozwiązania dla rozwoju województwa pomorskiego, dla samorządów, naszych przedsiębiorców i mieszkańców – mówił, witając gospodarza województwa, gospodarz miejsca.

Na jej ręce trafił piękny bukiet kwiatów.

Nowe wyzwania

W wystąpieniach obu organizatorów spotkania podkreślane było jedno wydarzenie – wybory parlamentarne z 15 października ubiegłego roku. Każdy z nich wiązał z nim oczekiwania swojego środowiska.

– Od 15 października klimat nam się poprawił. Wieją lepsze wiatry. Nasze środowisko ma więcej nadziei w związku z pieniędzmi z KPO i nową perspektywą unijną. Jesteśmy zainteresowani spotkaniami z nową władzą i omówieniem co nas teraz czeka – podkreślał prezes zarządu KZP Zbigniew Jarecki.

Oprócz nadziei, że „Teraz będzie lepiej”, Z. Jarecki mówił również o sprawach ważnych dla przedsiębiorców, które trzeba na szybko załatwić. Chodzi o zmiany legislacyjne dotyczące płatności ZUS dla mikrofirm. Sprawa, jak podkreślał, jest trudna i pilna, bo musi być rozwiązana do 26 lutego. Informował przedsiębiorców, że temat ten został poruszony przez Sztab Pomorskich Przedsiębiorców, w którym działa KZP i o tym, że propozycje rozwiązania problemu zostały skierowane do samego premiera Donalda Tuska.

„Pomagamy naszym przedsiębiorcom”

– 15 października pokazał, że jest w narodzie siła. Okazało się, że potrafimy znaleźć rozwiązanie sprawy, która wydawałaby się skomplikowaną. Przed nami samorządami jeszcze oczywiście jedno ważne wydarzenie – wybory samorządowe. Wszystko w rękach mieszkańców, którzy ocenią naszą pracę – mówił na początku swojego wystąpienia burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Dokonał on szerokiej prezentacji zrealizowanych w latach 2019-23 dla mieszkańców miasta i gminy inwestycji. Królowała wśród nich ta związana z oczyszczeniem kartuskich jezior. Nazwał ją „kartuskim cudem”. Kosztowała 60 mln zł, z czego 10 mln zł pochodziło z budżetu gminy.

Przedstawił rozrastające się w ostatnich latach budżety samorządu i rekordowe nakłady na inwestycje. W tym roku w tej puli są już 54 mln zł.

Podkreślił, że gmina szanuje przedsiębiorców. Samorząd, na ile to możliwe, stara się im pomóc. Przypominał, że przez ostatnie prawie 7 lat samorząd nie podnosił podatków, a ostatnie podwyżki są tylko o wskaźnik inflacji.

Samorząd stawia na lokalne firmy, jako wykonawców inwestycji. Dowodem choćby budowa, wartej 30 mln zł, hali widowisko-sportowej przy SP nr 2, którą realizuje firma Górski. Padły zapewnienia o dalszych inwestycjach realizowanych dla potrzeb mieszkańców.

Tematy roboczego spotkania

Pomiędzy wystąpieniami obu organizatorów prezentację roboczą mieli pracownicy Kancelarii Ostrowski i Wspólnicy. Przedstawili ważny dla wielu lokalnych przedsiębiorców wobec zmiany pokoleniowej temat „Fundacja Rodzinna sposobem na prowadzenie działalności gospodarczej”. Natomiast pracownicy lokalnej placówki Banku PKO z jej dyrektorem dokonali prezentacji „Bezpieczeństwo w sieci. Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej?”.

Temat o tyle ważny, że oszuści Internetowi czyhają nie tylko na pojedyncze osoby, ale dokonują też złożonych oszustw, wymierzonych w firmy. Spotkanie kuluarowe rozmowy jego uczestników.

D. Tryzna

Zbigniew Jarecki, prezes zarządu KZP

„Jest więcej optymizmu”

Oczekiwaliśmy na zmiany polityczne, które miały przynieść wybory parlamentarne. Staraliśmy się przyczynić się do tego, organizując wyjazdy do Warszawy na „Marsz miliona serc” z czerwca i na ten przed wyborami. Doczekaliśmy się.

W tej chwili wśród przedsiębiorców jest więcej optymizmu i nadziei. Daje je perspektywa napływu pieniędzy unijnych w ramach KPO i następnej perspektywy. Przedsiębiorcy widzą w tym szansę na rozwój swoich firm. Część z nich wstrzymywał realizację inwestycji.

Mamy nadzieję, że skorzystamy m.in. z budowy elektrowni atomowej na Pomorzu i związanych z nią rozbudowy wielu branż towarzyszących i infrastruktury transportowej.

Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz

„Dziękuję Wam, że trwacie”

Zależy nam na tych spotkaniach, bo jest wiele tematów do przedyskutowania. To szczególny moment. Po pandemicznych latach 2020-22, rok ubiegły pokazał, że nasza gospodarka trzyma się dobrze. Dzięki Wam, bo to Wy dajecie miejsca pracy, Wy tworzycie to z czego żyjemy – podatki.

Inwestujecie patrząc w przyszłość naszej małej ojczyzny, jaką są Kaszuby.

Choć niektórzy z Was musieli w tych minionych latach zacisnąć pasa, to dalej trwacie i działacie. Za to Wam serdecznie dziękuję.

Komentarze