OSP Powiat kartuski

Kartuzy. Święto strażaków w Kartuskiej Komendzie PSP. ,,Możemy liczyć na Was w każdej sytuacji’’

Uroczysty apel na placu przed komendą, z wręczeniem medali, awansów ora oficjalnym przekazaniem wozów bojowych był jedynie dziś możliwą formą obchodów strażackiego święta. Najwięcej w nim było podziękowań dla strażaków za ich służbę w ratowaniu mienie i życia ludzkiego.

Z powodu obostrzeń sanitarnych obchody Św. Floriana w kartuskiej komendzie zostały przesunięte na czas, kiedy to będzie możliwe. Ich poluzowanie umożliwiło zrealizowane tej uroczystości, choć i tak nie obyło się bez maseczek. O tym jak ważne było to, aby uroczystości odbyła się wspominał w swojej wypowiedzi choćby wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Dla przypomnienia, w roku ubiegłym święto strażackie nie odbyło się.

Goście uroczystości

W ubiegły piątek  na placu przed komendą stanęli zawodowi strażacy. Naprzeciwko nich goście: wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Pomorski Komendanta Wojewódzki PSP w Gdańsku st. bryg. Piotr Socha, starosta kartuski Bogdan Łapa, wójt gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski, Leon Czerwiński radny powiatu i właściciel firmy Murkan oraz dh Edmund Kwidziński Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach. Obecny był również kapelan kartuskich strażaków ks. dr Ryszard Różycki.

Uroczysty apel

Apel rozpoczął się od przeglądu zastępów i wciągnięcia na maszt flagi państwowej. Rangę uroczystości podnosiła obecność kartuskiej orkiestry dętej, której znaczący udział w uroczystości podkreślił sam wojewoda. Na początku Komendant Powiatowy mł. bryg. Paweł Gil podsumował miniony rok zaznaczając jego specyfikę, dużo mniejszą ilość wyjazdów, a z drugiej strony zaangażowanie strażaków  nowe obowiązki, jakim była pomoc przy w działaniach związanych z ograniczeniami pandemii. Na koniec podziękował za wsparcie ze strony gmin powiatu i podkreślił współpracę z jednostkami OSP.

Odznaczenia i awanse

Następnie dokonano dekoracji strażaków medalami i odznaczeniami. SrebrnymMedalem za Długoletnią Służbę odznaczona została ast. ogn. Justyna Gewily, a Brązowym Medalem st. kpt. Marek Szwaba i kpt. Adrian Kopczyński. Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” trafiły do czterech strażaków. Następnie z okazji strażackiego święta wręczono awanse. Otrzymało je ośmiu strażaków, dziewiątym był kartuski komendant, któremu akt nadania wyższego stopnia oficerskiego został wręczony na Wojewódzkich Obchodach Dnia Strażaka w Gdańsku w dniu 11 maja.

Oficjalne przekazanie sprzętu

Podczas uroczystości wojewoda pomorski Dariusz Drelich i pomorski komendant wojewódzki st. bryg Piotr Socha wręczyli kluczyki do dwóch wozów bojowych. Otrzymała je Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Kartuzach oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Stężycy. Poświęcił je  kapelan kartuskich strażaków ks. dr Ryszard Różycki. Kartuskich zawodowych strażaków docenił również samorząd powiatowy. Starosta Bogdan Łapa przekazał strażakom specjalne podziękowania.  Na koniec uroczystości wojewoda, przedstawiciele samorządów i komendant wojewódzki  nie szczędzili w kierunku strażaków słów uznania, podziękowań i wdzięczności za codzienny trud, za ratowanie życia i mienia ludzkiego.  

red.

Strażacy z komendy kartuskiej otrzymali odznaczenia i awanse.
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich przekazuje kluczyki do nowego wozu.
Komendant Powiatowy PSP gratuluje awansu.

Asp. sztab. Adrian Grabowski – podziękowania w imieniu wszystkich odznaczonych  

Strażak w swojej rocie ma napisane, aby ratować życie i mienie ludzkie, nawet z narażeniem swojego życia. Okres zeszłoroczny był szczególnie trudny dla nas, bo wiadomo, że pracowaliśmy w ciężkich warunkach, a jeszcze dodatkowe problemy spowodowała pandemia.

W imieniu awansowanych i wyróżnionych bardzo dziękuję. Wiemy, że jest to podziękowanie za naszą trudną służbę. Mam nadzieję, że da nam to jeszcze większą motywację do lepszej, oddanej służby. Trzeba powiedzieć jeszcze jedno, te wyróżnienia i awanse to sukces całej komendy. To zasługa wszystkich jej pracowników.

Bogdan Łapa starosta kartuski

Szanowni strażacy w dniu dzisiejszym z okazji Waszego święta z dumą patrzę na Wasze dokonania. Ubiegły rok był dla Was trudnym wyzwaniem. Z tego miejsca chciałbym podziękować szczególnie za Wasze zaangażowanie i pomoc dla całego powiatowego szpitala. Trzeba przyznać, że nasz Komendanta Powiatowy współpracuje z gminami. A to jest bardzo istotne. Wszyscy wiemy, że obrona przeciwpożarowa  w powiecie kartuskim jest silna dzięki PSP i jednostkom OSP. Nasze gminy, wszyscy burmistrzowie i wójtowie ponoszą duże nakłady finansowe na podniesienie naszego bezpieczeństwa. Współpracują na zasadzie symbiozy, co przynosi duże efekty, jak choćby ilość wozów bojowych.  Z  tego miejsca chciałbym w imieniu wszystkich mieszkańców naszego powiatu podziękować Wam za to, że możemy spać spokojnie i możemy liczyć na Waszą pomoc w każdej chwili zagrożenia naszego życia i majątku.

Dariusz Drelich – wojewoda pomorski

To, że epidemia powoli wygasa jest też zasługą strażaków i druhów OSP. Chciałbym pogratulować wszystkim osobom, które dzisiaj uhonorowane zostały odznaczeniami, wyróżnieniami i awansami. To jest wyraz naszej wdzięczności i z tego powodu należą się wam gratulacje. Niezależnie od tego wszystkim wam, strażakom i druhom należą się podziękowania. Te podziękowania należą się wam głównie za zadania, których nie mieliśmy przecież w planie ani w zamiarach. Chodzi oczywiście o walkę z pandemią koronawirusa.

Komentarze