Gmina Kartuzy Inwestycje Kultura

Kartuzy. Uroczyste otwarcie sali widowiskowej w KCK. Kino wróciło do Kartuz…

17 października w obecności wielu zaproszonych imiennie gości, dyrektor KCK Małgorzata Paździor-Król i burmistrz miasta Mieczysław Grzegorz Gołuński otworzyli zmodernizowaną, wielofunkcyjną salę widowiskową w Kartuskim Centrum Kultury. Będzie tam m.in. funkcjonować Kino Kartuzy.

Aby przystosować dotychczasowe wnętrze do nowych wymagań, m.in. nowoczesnej sali kinowej, konieczne było wykonanie prac, których koszt wyniósł prawie 800 tys. zł. Jak podkreślała gospodarz miejsca, inwestycja nie byłaby możliwa bez pomocy ze strony budżetu miasta. Wsparło ono zadanie kwotą 300 tys. zł. 100 tys. zł dał powiat. Dodatkowo KCK pozyskało 155 tys. zł dofinansowania z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej na modernizację nagłośnienia, projektor cyfrowy i wysuwany ekran.

Dzięki inwestycji powstała komfortowa widownia na 226 miejsc. Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnością. W nowej sali będą odbywać się zarówno projekcje filmowe, jak i różnego rodzaju koncerty i spektakle teatralne.

Dla każdego coś się znajdzie

Seanse kinowe odbywają się od środy do niedzieli, a bilety można kupić zarówno on-line, jak i w kasie kina w Kartuskim Centrum Kultury.

– Staramy się tak dobierać repertuar, by każdy mógł znaleźć w propozycjach coś interesującego dla siebie – dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe oraz starsze. Mamy ofertę dla szkół i filmy w różnych gatunkach – zarówno komedie, jak i horrory, dramaty czy filmy z przesłaniem. Jesteśmy też w stanie zorganizować specjalne seanse szkolne z wybranym filmem. Zapraszamy też do Klubu Dobrego Filmu, w ramach którego chcemy średnio raz w miesiącu organizować pokazy i spotkania z aktorami – podkreśla dyrektor KCK.

Podziękowano sponsorom

Uroczyste otwarcie było okazją, jak to ujęła dyrektor placówki, do podziękowania wszystkim tym, dzięki którym doszło do tej historycznej chwili dla KCK, dla miasta.

– Pracuję tu od 23 lat. Dopiero teraz spełniło się moje marzenie. Zniknęły z sali krzesła, które były jej znakiem rozpoznawczym. Sala stała się jedną z najpiękniejszych w powiecie – zwierzał się Leszek Przewoski, pracownik KCK.

Podziękowania zaczęto od burmistrza M. G. Gołuńskiego, który przy okazji pochwalił inwestycję, wpisując ją w ważne wydarzenia, które dokonują się w roku 100-lecia nadania praw miejskich. Doceniono również starostwo powiatowe i zasługi radnej Danuty Rek, która pomagała w pozyskaniu środków na cyfryzację obiektu. Symboliczne klapsy trafiły jeszcze do kilkunastu okolicznych firm.

– Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy zaufali nam jako gminie i nowej pani dyrektor, która przyszła z zewnątrz, ale to ona właśnie wniosła to nowe, pozytywne spojrzenie na KCK. Dziękuję jeszcze raz tym, którzy wyciągnęli pomocne ręce, aby zmieniać to miejsce, zmieniać Kartuzy – wspierał w podziękowaniach burmistrz M. G. Gołuński.

D. Tryzna

Komentarze