Powiat kartuski Powiat kościerski Wybory parlamentarne

Region. Kto wszedł do Sejmu z okręgu kaszubskiego? Mamy czternastu nowych posłów

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, w okręgu nr 26, aż sześć mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska. Cztery przypadły Prawu i Sprawiedliwości. Trzecia Droga wywalczyła dwa mandaty, a po jednym zgodnie z przewidywaniami przypadło dla Lewicy i Konfederacji.

Choć w naszych szesnastu gminach zwyciężył PiS, a tylko w dwóch KO, to w całym okręgu gdyńsko-słupskim tzw. kaszubskim wygrała Koalicja Obywatelska, zdobywając 37,91 proc. głosów i utrzymując Pomorze dla siebie. To zwycięstwo wyborcze powoduje, że wprowadziła ona do Sejmu sześciu posłów: Barbarę Nowacką, Henrykę Krzywonos-Strycharską, Stanisława Lamczyka, Rafała Siemaszko, Zbigniewa Konwińskiego i Kazimierza Plocke. Nie przypadkiem B. Nowacką umieściliśmy na czele tej grupy. Była ona lokomotywą listy KO, zdobywając 139524 głosy. W całym powiecie kartuskim zdobyła 10292 głosy, a w samym mieście Kościerzyna 5612 głosów przyczyniając się do zwycięstwa KO w mieście. Potężny baner zawieszony na długo przed wyborami na jedynej z kamienicy kościerskiego rynku najprawdopodobniej też zrobił swoje.

Warto wspomnieć, że „nowy poseł” S. Lamczyk w poprzedniej kadencji był senatorem w kaszubskim okręgu, a H. Krzywonos-Strycharska i Kazimierz Plocke posłami wcześniejszych kadencji. 

Liczono na więcej

Z rozmów z czołowymi, pomorskimi politykami PiS przed wyborami usłyszeć można było, że szykują się na pięć mandatów, a „o ten szósty trzeba będzie powalczyć”. Nie poszło jednak tak jak myśleli. PiS zdobył cztery mandaty, wprowadzając do Sejmu: Piotra Müllera, Marcina Horałę, Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego i Dorotę Arciszewską-Mielewczyk.

Pierwszy na liście P. Müller zdobył najwięcej głosów dla PiS, bo 72813, z czego 7366 w samym powiecie kartuskim, a w kościerskim 3941. Na M. Horałę głosowało prawie 47974 wyborców, w powiecie kartuskim jest on na drugim miejscu jeżeli chodzi o liczbę oddanych głosów – 8713, a w kościerskim zdobył 4120 głosów.  

Dobrze wszystkim znana w kartuskim Dorota Arciszewska-Mielewczyk wraca do ław poselskich, gdyż uzyskała 11766 ważnych głosów.

Z kolei na A. M. Mrówczyńskiego głos oddało 15125 osób.

Sukces Trzeciej Drogi

Choć fachowcy zakładali, że to ugrupowanie zdobędzie na Pomorzu tylko jeden mandat, to wynik jaki osiągnęło spowodował, że ma 100 proc. więcej. 92793 głosy oddane na Trzecią Drogę powoduje, że wprowadza ona do Sejmu z naszego okręgu dwóch posłów: Marka Biernackiego, na którego głos oddało 34369 osób i Wioletę Tomczak z 13217 głosami.  

Z Nowej lewicy do Sejmu weszła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, na którą oddało głos 30631 osób oraz Stanisław Tyszka z Konfederacji z 19753 głosami.

D. Tryzna

Komentarze