Gmina Kartuzy Szkolnictwo Wywiady

Kartuzy. Z życia Szkoły Katolickiej im. Jana Pawła II. Ruszają z rekrutacją na rok szkolny 2021/22

Wszystko zaczęło się 7 marca 2018 roku. Wtedy to proboszcz parafii Św. Kazimierza ks. dr. Ryszard Różycki i dyrektor szkoły ks. Grzegorz Kudelski podpisali umowę na wybudowanie budynku nowej szkoły. Wykonawcą została firma Bell-Dom z Borowca. Prace ruszyły po świętach Wielkanocnych.

W dniu 18 maja 2000r. w dzień setnych urodzin naszego patrona św. Jana Pawła II dyrektor szkoły otrzymał pozwolenie na użytkowanie nowej części szkoły.

– Bardzo się tym faktem ucieszyłem, tym bardziej, ze względu na datę. To znak, ze Pan Bóg czuwa nad nami – wspomina ks. G. Kudelski

Nowy budynek mieści 15 sal lekcyjnych oraz salę gimnastyczną. Jak twierdzi kadra szkoły, daje to dużo więcej możliwości edukacyjnych niż w budynku starej szkoły.

– Zwiększona powierzchnia dydaktyczna, jak również przestronne korytarze to, jak się w ostatnim roku okazuje, wielki pozytyw, przy założeniu, że należy zachowywać dystans społeczny w związku z rozpowszechnianiem się wirusa SARS-CoV-2 – podkreśla dyrektor placówki

Przybywa uczniów

W czerwcu ubiegłego roku mury naszej szkoły opuściło 14 uczniów klasy VIII a przyjęliśmy we wrześniu 50 uczniów. Z tego więc wynika, że potrzebna była rozbudowa szkoły, nie tylko w związku z ostatnią reformą edukacji, ale również ze względu na renomę, którą od wielu lat cieszy się kartuski katolik. Przez ostatnich kilkanaście lat uczniowie naszej szkoły osiągają wysokie wyniki w nauczaniu, co jest potwierdzane w egzaminach, najpierw gimnazjalnych a teraz ósmoklasisty. Poza tym mniej liczne klasy, wychowanie chrześcijańskie oraz współpraca z rodzicami powoduje, że kartuski katolik dla wielu jest prawdziwie drugim domem, o który każdy, zarówno nauczyciele, uczniowie jak i rodzice dbają.

Red.

Z księdzem Grzegorzem Kudelskim dyrektorem Szkoły Katolickiej rozmawiał Dariusz Tryzna

Dariusz Tryzna: Jak radzicie sobie z nauką zdalną?

Ks. Grzegorz Kudelski: Nauczanie zdalne to niewątpliwie wielkie utrudnienie dla szkoły. Jest to jeszcze większe wyzwanie dla rodziców, którzy muszą łączyć obowiązki zawodowe, domowe i dodatkowo szkolne. Sytuacja, w której się znajdujemy jest problemem dla wszystkich. W naszej szkole staramy się sprostać oczekiwaniom rodziców, którzy swoje pociechy chcieliby posłać do szkoły, jednak zdają sobie sprawę z tego, że nierozsądnym byłoby przebywanie dzieci i młodzieży wraz z nauczycielami w budynku szkoły w dzisiejszych czasach. Obyśmy jak najszybciej mogli wrócić do normalności.

Dziś w szkole przebywają uczniowie klas I-III ucząc się stacjonarnie oraz kilkoro uczniów, którzy mają problemy z łączeniem się zdalnie z domu. Do szkoły na konsultacje z przedmiotów egzaminacyjnych przychodzą również w poniedziałki i czwartki uczniowie klasy VIII. W ciągu tych dwóch dni ósmoklasiści realizują stacjonarnie 4 godziny matematyki, 5 godzin j. polskiego oraz 4 godziny j. angielskiego. Nie możemy przyjąć do szkoły wszystkich, ponieważ dzieci nie mogą przebywać w salach zupełnie same, a kadra pedagogiczna jest w tym czasie zaangażowana w prowadzenie lekcji online. Większość lekcji odbywa się w systemie online poprzez platformę MS TEAMS. Uczniom wypożyczyliśmy w sumie 22 tablety z dostępem do Internetu LTE oraz 15 szkolnych laptopów. Wszystko po to, aby wspomóc proces edukacji w domu.

D.T.: Na pewno ten sposób nauczania to namiastka tego co oferuje uczniom szkoła. Mam tu na myśli nie tylko nauczanie, ale i wychowanie m.in. przez zróżnicowane kółka zainteresowań.

Ks. G.K: Oprócz dydaktyki, szkoła spełnia również funkcję wychowawczą. Wiele kół zainteresowań zostało zawieszonych, jednak wciąż trwają zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I-III (teatralne, korekcyjne, logopedyczne i rewalidacyjne). Bolączką jest brak integracji uczniów, szczególnie tych, którzy we wrześniu dołączyli do naszej szkoły. Udało się dzięki zaangażowaniu rodziców zorganizować dla tych dzieci różnego rodzaju wyjazdy: kulig, ognisko, warsztaty. Na te spotkania zapraszani byli wychowawcy, więc była to namiastka normalności w tym trudnym czasie.
W naszej szkole odbywają się również zajęcia prowadzone przez instytucje zewnętrzne. Działa popołudniowa szkółka King’s Language Academy, która proponuje uczniom zajęcia ze sztuki, j. angielskiego, matematyki czy chemii. Od ubiegłego tygodnia działa również w naszej szkole szkółka tańca nowoczesnego As Dance. Na te zajęcia mogą zapisać się wszyscy chętni, nie tylko z naszej szkoły.

D.T.: Rola nauczania katolickiego w dzisiejszych czasach, w aspekcie tego co wydarzyło się podczas strajku kobiet, w którym znaczny udział miały nastolatki.

Ks. G.K.: Jeśli chodzi o strajk kobiet, który miał swój oddźwięk również w naszym mieście, to trzeba powiedzieć, że w dużej mierze wyjaśnienie tego, o co walczą protestujący, należy do rodziców. My jako szkoła katolicka, zawsze będziemy mówili, że człowiek ma wolność wyboru, jednak po pierwsze, za swoje wybory trzeba ponosić odpowiedzialność a po drugie zawsze staniemy po stronie życia. Tego uczy Ewangelia. A tak na marginesie, to kiedy rozmawia się z różnymi ludźmi, to nawet same kobiety przyznają, że od chwili jak do strajku dołączyli politycy, to zamazał się pierwotny sens tego, o co kobiety walczą. Bardzo przykry jest również sam sposób strajkowania. Mam tu na myśli wulgaryzmy i niszczenie mienia publicznego, w tym również przypadki niszczenia obiektów sakralnych.

D.T.: Jakie plany na najbliższy czas i dalsze miesiące?

Ks. G.K.: Już za niecałe dwa tygodnie, 21 marca planujemy zorganizować Dzień Otwarty szkoły. Szkoła będzie otwarta tego dnia od 8.00 do 13.30. Jaka będzie forma Dnia Otwartego, to czas pokaże. Najpewniej będzie to możliwość wejścia do szkoły i porozmawiania z dyrekcją szkoły. Będzie również możliwość zwiedzania naszej placówki. Może uda się również porozmawiać z uczniami lub rodzicami naszych uczniów. Co do dalszych tygodni wszystko zależy od wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Oświaty.

Dla nas ważne jest, że na dzień dzisiejszy widzimy, że zainteresowanie szkołą jest bardzo duże. Już na dzisiaj zgłosiło się nowych 33 kandydatów, którzy chcieliby rozpocząć lub kontynuować naukę w kartuskim katoliku we wrześniu 2021r. Mamy jeszcze miejsca do wszystkich oddziałów z wyjątkiem klasy VIII. Zapraszam do kontaktu. Szczegółowe informacje można zdobyć wchodząc na naszą stronę www.katolik.kartuzy.pl

D.T.: Dziękuję za rozmowę.

Komentarze