Gmina Kartuzy Wokół nas

Kiełpino. Doskonałe połączenie tradycji, religii i zabawy. Hołd, podziękowanie i integracja – czyli Dożynki Parafialne

Tegoroczne Dożynki Parafialne w Kiełpinie miały niezwykły rozmach, stanowiąc doskonałe połączenie tradycji, religii oraz dobrej zabawy. Entuzjazm uczestników powodował, że ten szczytny obrzęd stanowiący podziękowanie Bogu za dar plonów oraz braterskie dzielenie się chlebem, był także doskonałą integracją lokalnej społeczności.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Nabożeństwo koncelebrowali: proboszcz Tomasz Juchniewicz oraz kapłani z Sierakowic – ks. Tadeusz Knut, proboszcz parafii p.w. Św. Marcina z Tours i ks. Mikołaj Jędrzejewski, wikariusz w tejże parafii. W czasie mszy starostowie dożynek Teresa i Józef Stolcowie złożyli w darze pachnący bochen chleba. Przedstawiciele sołectwa Borcz przekazali owoce i warzywa a od sołectwa Mezowo przekazano kwiaty. Przedstawiciele stowarzyszenia „Krąg Arasmusa” złożyli w ofierze dary lasu a z kolei dzieci z przedszkola „Aniołek” tegoroczny miód. Wodę i wino złożyło KGW „Kiełpinianki”. Przy ołtarzu prezentował się okazały wieniec wykonany przez rodziny: Krauze i Nowakowskich. To przy nim po mszy organizatorzy dożynek zrobili pamiątkowe zdjęcie. Wychodzących z kościoła dzieliły dożynkowym chlebem panie z KGW.

Dożynki pod duchowym patronatem kard. Stefana Wyszyńskiego

Świecka część tych szczególnych dożynek miała miejsce na placu przy „Wspólnej Chacie”, czyli obiekcie łączącym w sobie świetlicę oraz bibliotekę. Tam wszystkich gości powitał sołtys Kiełpina Mirosław Paczoska, sołtys Borcza Hanna Gruchała-Węsierska, jedna z głównych organizatorek Joanna Kaizer-Prondzińska, prezes KGW „Kiełpinianki” Dominika Biekisz-Olejnik oraz ponownie ks. T. Juchniewicz. Z wystąpieniem do uczestników zwrócił się również obecny na mszy burmistrz gminy Kartuzy Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Jak zaznaczyła członkini Rady Sołeckiej J. Kaizer-Prondzińska, dożynki parafialne odbywały się w religijnym, metaforycznym mecenacie wybitnego Polaka kard. Stefana Wyszyńskiego, wielkiego orędownika tworzenia wspólnot duchowych, co samo w sobie było doskonałym przesłaniem do wspólnego świętowania.  

Dla każdego coś ciekawego 

Mimo padającego od czasu do czasu deszczu, atrakcje przygotowane dla uczestników dożynek cieszyły się sporym uznaniem. Były stoiska na których prezentowano dzieła kultury ludowej. Od makramów Joanny Walaszkowskiej przez rzeźbione marionetki Elżbiety Brzeskiej po kiermasz książek i możliwość rozmowy z pisarzem Franciszkiem Szczęsnym. Były warsztaty artystyczne prowadzone przez „Kiełpinianki” i wystawa o kard. S. Wyszyńskim przygotowana przez Karolinę Kreft z Biblioteki Publicznej w Kartuzach. W części muzycznej wystąpił zespół Mat-Bat oraz Adrianna Gizela.

BM

Komentarze