Gmina Chmielno Wokół nas

Chmielno. Uroczysta XXX sesja Rady Gminy. Wręczono po raz pierwszy tytuły ,,Zasłużony dla gminy Chmielno’’

Wczoraj po południu w Chmielnie odbyła się specjalna sesja związana z obchodami jubileuszu 800-lecia tej miejscowości. Rada podjęła pięć uchwał przyznających tytuł ,,Zasłużony dla gminy Chmielno’’. W dalszej części odbyła się prezentacja uhonorowanych i wręczenie im tytułu.

Z okazji 800-lecia Chmielna zaplanowano wiele wydarzeń, jednak pandemia wszystko popsuła. Świętowanie musiano przesunąć na rok bieżący. W końcu lipca miały miejsce uroczystości związane z tym faktem, a wczorajsza sesja jest ich uzupełnieniem. Podczas niej po raz pierwszy w dziejach gminy zostały przyznane jej mieszkańcom tytuły ,,Zasłużony dla gminy Chmielno’’.

Chmielno Perłą Kaszub

Otwierając uroczystą część sesji, Stanisław Klimowicz przewodniczący Rady Gminy w Chmielnie, mówił

– Chmielno ma wszystko: jeziora, lasy, ceramikę, tabakę, haft, truskawki, legendy, muzykę i oczywiście kaszubską gościnność. Słowem całe Kaszuby zawarte są w jednej miejscowości. Nie ma też chyba na Kaszubach drugiej takiej wsi, posiadającej tak bogatą i ciekawą historię sięgającą zamierzchłych czasów. Tworzyli ją przez stulecia przede wszystkim mieszkańcy tej chmieleńskiej ziemi – księżniczka Damroka, Feliks Gilmajster, ksiądz Szotowski, Franciszek, Leon i Ryszard Neclowie, ksiądz Antoni Dylewski, Piotr Bukowski, ksiądz Alojzy Płażyński, Bernard Okrój Józef Skrzypkowski, Józef Stencel, Józef Wenta, Franciszek i Bernard Grzędzicki. To imiona i nazwiska najbardziej znanych chmielan. Niech ta uroczystość będzie też hołdem złożonym tym niezwykle zasłużonym dla Chmielna osobom.

Do historii Chmielna, zwłaszcza dwóch ostatnich wieków nawiązał w swojej prelekcji prof. Józef Borzyszkowski. Skupił się na przedstawieniu postaci już wcześniej wymienionych, które rozsławiły Chmielno w literaturze, muzyce i na niwie społeczno-politycznej. Jego wystąpienie było pouczające, a kończyło się apelem do władz i mieszkańców.

Pierwsza Zasłużona – Zofia Klein wieloletnia sołtys

Zofia Klein dzięki zaangażowaniu i trosce o rozwój sołectwa Przewóz wolą mieszkańców została wybrana na sołtysa wsi, a następnie została radną gminy Chmielno. Funkcję sołtysa pełniła w latach 1988-2019, natomiast radnej siedem kadencji.

W okresie sprawowania funkcji sołtysa i radnej, dzięki jej ogromnym staraniom w sołectwie Przewóz przybyło wiele utwardzonych dróg, odbył się proces telefonizacji, nastąpił rozwój sieci wodnej, oświetlenia ulicznego. Powstała też świetlica wiejska, przedszkole oraz plac zabaw.

Nadal angażuje się w życie społeczne, współorganizując: dożynki gminne, pikniki rodzinne, Dzień Kobiet, Dzień Seniora.

– W imieniu mamy bardzo chciałam podziękować za to wyróżnienie. Ta nagroda bardzo wiele znaczy dla mamy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej przyznania – mówiła córka Z. Klein

Tytuł dla śp. Rudolfa Kręckiego

Rudolf Kręcki był mistrzem w rogarstwie. Przyczynił się w sposób znaczny do rozwoju dziedzictwa kulturowego Kaszub oraz promocji gminy Chmielno.

Był mistrzem rogarstwa i wytwórcą kaszubskiej tabakiery. Założył Galerię Kaszubski Róg – stały punkt na trasie turystów odwiedzających Chmielno. Tabakiery Rudolfa Kręckiego są znane nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Na przestrzeni lat stworzył bogatą kolekcję tabakier i udostępnił ją szerokiej publiczności.

Rudolf Kręcki udzielał się również w życiu lokalnej społeczności. Był czynnym uczestnikiem Festiwalu Tradycji i Kaszubskich, przygotowywał autorskie stoisko ze swoimi wyrobami na Mistrzostwach Polski w Zażywaniu Tabaki. Wspierał organizację konkursu recytatorskiego.

– Chciałabym serdecznie podziękować za uznanie mojego taty ,,Zasłużonym dla gminy Chmielno”. Szkoda, że tego nie doczekał. Ale wiem, że tam z góry na pewno bardzo się cieszy, że jego twórczość została doceniona. Ta nagroda znajdzie miejsce honorowe w muzeum, które stworzył. Pracował nad nim niemal 30 lat i było dla niego bardzo ważnym miejscem – mówiła podczas sesji córka Zasłużonego, Danuta Ramczyk-Kręcka

Zasłużony Tadeusz Makowski

Tadeusz Makowski jest wieloletnim działaczem społecznym, wnoszącym ogromny wkład w rozwój kultury i tradycji kaszubskiej, a także promocję gminy Chmielno. Współautor Mistrzostw Polski w Zażywaniu Tabaki, Wojewódzkiego Przeglądu Dorobku Kulturalnego DPS i DPS, założycielem kaszubskiej kapeli Pleskota. Reaktywował tradycję gry na bazunach na powitanie Nowego Roku. Założyciel Polskiego Stowarzyszenia Baśki. Zorganizował pierwszy sportowy turniej karciany w Baśkę.
Do dziś jest czynnym animatorem kultury, prowadzi spotkania z wycieczkami uczniów szkół z gminy Chmielno oraz różnych części województwa pomorskiego i Polski, podczas których opowiada historie z życia Kaszub, pokazuje jak powstaje tabaka. Jest twórcą kilku wystaw.

– To wyróżnienie ma bardzo duże znaczenie, choć w mojej kolekcji już sporo tych wyróżnień. A to, dlatego, że cenię sobie wieś i gminę Chmielno. To właśnie tutaj jest stolica Rodnej Mowy, czy kaszubskiej tabaki. To tutaj najbardziej rozwinąłem skrzydła. To dzięki wsparciu włodarzy moje pomysły nigdy nie były odkładane na bok. Dawano mi wolną rękę, żebym mógł wszystko realizować i za to dziękuję. Nigdy nikt nie krytykował moich pomysłów, zawsze padały słowa ”Ty się nie martw, wszystko będzie zrobione, tylko powiedz jak”. I tak też się działo i za to wszystkim Wam dziękuję – mówił po wręczeniu nagrody T. Makowski

Tytuł dla KZPiT Chmielanie

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Chmielanie działa od 1984 roku, podtrzymując tradycje kaszubskie i edukując kolejne pokolenia. Obecnie liczy około 50 osób, w tym dzieci i młodzież. W młodszej grupie zespołu jest 25 osób. Przez 37 lat działalności Chmielan występowało w nim około 200 tancerzy. Chmielanie w swoim repertuarze mają około 80 pieśni.

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Chmielanie stanowi wspaniałą wizytówkę gminy Chmielno i Kaszub. Wystąpił na wielu scenach krajowych i zagranicznych, promując gminę, koncertował do tej pory w Bułgarii, Estonii, Francji, Łotwie, Niemczech, Szwecji, Węgrzech, Włoszech, Gruzji, Litwie i Armenii.

Działalność Zespołu Pieśni i Tańca ,,Chmielanie” była wielokrotnie doceniana, otrzymał m.in. wyróżnienie Perła Kaszub w 2015 roku.

Zasłużony dla Chmielna tutejszy Oddział ZKP

Oddział ZK-P w Chmielnie jest inicjatorem oraz organizatorem najważniejszego konkursu Literatury Kaszubskiej Rodno Mowa, organizowanego w Chmielnie od prawie 50 lat.

Konkurs Literatury Kaszubskiej od 1972 roku mobilizuje młodych ludzi do posługiwania się piękną kaszubszczyzną. Przez dekady środowisko ludzi skupionych wokół Zrzeszenia zabiegało o zachowanie i rozwój kaszubszczyzny. Czyniło to konsekwentnie, niezależnie od zmian politycznych. Konkurs Rodno Mowa twórczo angażuje co roku setki dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli i grono jurorów. W tym roku zorganizowano jubileuszową 50. edycję tego niezwykle ważnego dla podtrzymania i popularyzacji języka kaszubskiego wydarzenia. Dlatego też 2021 rok, to odpowiedni czas na przyznanie oddziałowi ZK-P w Chmielnie tytułu Zasłużony dla gminy Chmielna. Przyznanie odznaczenia pozwoli na uhonorowanie osób, które miały największy wkład w organizację konkursu i jego fundamentalne założenia, oraz dzięki którym konkurs przez pół wieku, do dziś funkcjonuje w tak wspaniałej formie, promując nie tylko język kaszubski, ale również gminę Chmielno.

W części artystycznej uroczystości dwa utwory Chopina zagrał utalentowany Filip Konkel. Wystąpiła również niezwykle aktywna Dominika Gierszewska. Tę część muzyką regionalną i tańcami zakończyli ,,Chmielanie’’.

D. Tryzna

Komentarze