Gmina Kartuzy Inwestycje Szkolnictwo Wokół nas

Kiełpino, Kartuzy. Rozbudowa infrastruktury oświatowej. ,,Mamy mocno rozwinięty system przedszkolny i stawiamy na jego rozwój’’

Słowa te stały się faktem, gdyż wczoraj, w obecności marszałka Mieczysława Struka otwarte zostały inwestycje w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach oraz w Szkole Podstawowej w Kiełpinie. Dzięki temu placówki zyskały oddziały przedszkolne i place zabaw dla najmłodszych.

Dzień wczorajszy był wyjątkowy dla społeczności szkolnej w Kiełpinie i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach. W ramach projektu pt. „Utworzenie nowych trwałych miejsc edukacji przedszkolnej w gminie Kartuzy” wczoraj w obu placówkach otwarte zostały nowe przedszkola i place zabaw dla dzieci.

Nowe oddziały i plac zabaw w Kiełpinie…

W Kiełpinie, w uroczystości i prezentacji sal edukacyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt multimedialny uczestniczyli burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński, jego zastępca Sylwia Biankowska, a także dyrektorzy gminnych placówek oświatowych, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Gdańsku, przedstawicielki Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UM oraz przedstawiciele Wydziału Edukacji i Oświaty kartuskiego urzędu z kierownikiem Wydziału Elżbietą Rejter. Dzięki realizacji projektu w szkole powstał nowy przedszkolny oddział integracyjny, sala poznania świata i integracji sensorycznej oraz przyszkolny plac zabaw.

– Mamy niemal w każdej szkole oddziały przedszkolne. Posiadamy również mocno rozwinięty system przedszkolny, dlatego stawiamy na jego rozwój i przyszłość naszych dzieci – mówił burmistrz M. G. Gołuński.

…i w Kartuzach

Tego samego dnia dokonano oficjalnego otwarcia zadania przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach. Tu w obecności marszałka Mieczysława Struka zaprezentowano pięć nowych oddziałów przedszkolnych, które powstały w miejscu, gdzie wcześniej funkcjonowała siedziba ARiMR. Najmłodsi zyskali nowoczesne i bezpieczne sale wyposażone w pomoce edukacyjne oraz zabawki. Natomiast przed budynkiem powstał plac zabaw bogaty w zjeżdżalnie, huśtawki, hamaki, karuzele itd.

– Choć dzieci uczą się w salach od początku tego roku szkolnego, to otwieramy je oficjalnie dopiero dzisiaj, w przeddzień święta edukacji, chcąc pokazać, że jest ona dla nas ważnym elementem gospodarki – podkreślał włodarz gminy.

Miliony na rozbudowę bazy przedszkolnej

W ramach projektu o wartości około 5 mln zł utworzono 6 nowych oddziałów przedszkolnych dla 115 dzieci, zatrudniono 10 nauczycieli i 6 woźnych oddziałowych, zaplanowano 9,3 tys. godzin zajęć, zaplanowano ponad 120 warsztatów, zakupiono wyposażenie do sal, pomoce edukacyjne, zorganizowano szkolenia dla nauczycieli oraz warsztaty dla 200 rodziców, oraz wykonano adaptację pomieszczeń w Kiełpinie, oraz Kartuzach i wybudowano nowe place zabaw dla obu placówek.

Dzięki realizacji tego programu na terenie naszego województwa stworzonych ponad 7,6 tys. miejsc w oddziałach przedszkolnych. Wszystko to po to, aby mamy tych dzieci po okresie urlopu macierzyńskiego, mogły zacząć realizować się zawodowo – mówił M. Struk.

Red.

Fot. UM Kartuzy

Komentarze