Inwestycje

Koleczkowo. Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Wejherowskiej i Kieleńskiej. Coraz bliżej rozpoczęcia inwestycji

Ta bardzo ważne zadanie drogowe nabiera coraz większych kształtów. Po uzyskaniu kompletów dokumentów i pozwoleń, rozstrzygnięty został przetarg na znalezienie jej wykonawcy. Niestety, wszystkie oferty były grubo powyżej kosztorysu. Co teraz zrobi gmina?

Na tę inwestycję mieszkańcy Koleczkowa czekają od dawna. Dziś skrzyżowanie bardzo obciążonej, tranzytowej ul. Wejherowskiej i ul. Kieleńskiej jest prawie zawsze zakorkowane. Stąd działanie władz gminy, aby ten problem rozwiązać. W projekcie nowego skrzyżowania w formie ronda jest uwzględniona ul. Nowa Chylońska, która będzie dochodzić do niego. To ona skanalizuje ruch w Koleczkowie. Dokumentacja ronda jest już gotowa i gmina ma pozwolenie na budowę.

Pozyskali dofinansowanie z RFRD

Projekt tej inwestycji został złożony do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg edycja na 2023 rok. Podczas ostatniej konferencji wiceministra funduszy i rozwoju regionalnego Marcina Horały i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha poinformowano, że został on pozytywnie zaakceptowany i uzyskał dofinansowanie. Według kosztorysu gminy zadanie to jest warte blisko 5,4 mln zł. Pozyskane rządowe dofinansowanie wynosi 2,68 mln zł. Realizując zadanie gmina ogłosiła przetarg na znalezienie jego wykonawcy. W końcu lutego został on otwarty. Niestety, okazało się, że wszystkie cztery oferty są powyżej kosztorysu. Najniższa opiewa na nieco ponad 6,83 mln zł. Pytanie, czy gmina unieważni przetarg i ogłosi kolejny, czy też dołoży z budżetu do tego zadania.

Co istotne, dla przebudowy układu drogowego w Koleczkowie, zadanie to realizowane jest we współpracy trzech samorządów: gminy, powiatu i Samorządu Pomorskiego. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze