Gmina Kartuzy Szkolnictwo

Kartuzy. Projekt uczniów ZSZiO pn. „Segregowisko”

Grupa uczniów Technikum Reklamy ZSZiO w Kartuzach stworzyła projekt „Segregowisko” mający na celu uświadomienie uczniów jak ważny dla świata jest temat segregacji odpadów. Największym wydarzeniem zorganizowanym przez młodzież była zbiórka makulatury, która okazała się strzałem w dziesiątkę.

Zbiórka trwała w dniach od 6 do 10 marca i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, jak i nauczycieli. W zamian za makulaturę każdy w zależności od ilości przyniesionych kilogramów otrzymywał kwiatki lub nasiona, które zostały przekazane na akcję przez sponsorów projektu „Segregowisko”. Ku zaskoczeniu wszystkich uczniom udało się zebrać łącznie ponad 1300 kg makulatury. 

Projekt Segregowisko w ciągu ostatnich dwóch tygodni realizował swoje kolejne działania. Zorganizowano warsztaty z leśniczym z Nadleśnictwa Kartuzy, w którym wzięli udział zainteresowani uczniowie z kilku klas. Pan Marcin opowiedział uczniom jak wygląda praca opiekuna lasu. Okazuje się, że lasy mają ogromne znaczenie dla klimatu, gospodarki, pełnią funkcje ochronne, są też miejscem do wypoczynku, rekreacji, siedliskiem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Niestety wciąż wiele ludzi pozbywa się śmieci zostawiając je w lasach, a rocznie jest to nawet kilka ton odpadów. 

Zainspirowana młodzież z Segregowiska, aby jeszcze bardziej uświadomić młodych ludzi, zorganizowała warsztaty, w których sama edukowała o ekologii, w tym o sposobach segregacji odpadów. 

Segregacja umożliwia wyselekcjonowanie z nich surowców wtórnych i skierowanie ich do zakładów zajmujących się odzyskiem oraz recyklingiem. Niemniej segregowanie, to czynność, której musimy się nauczyć, a zdobywanie wiedzy nie zawsze przychodzi łatwo i wiąże się z popełnianiem błędów… i tu warto przypomnieć o akcji zespołu, czyli zbiórce makulatury – zebrali w szkole tonę makulatury.

Opiekun projektu Iwona Cyrocka podkreśla, że działania projektu Segregowisko to przykład kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat zasad segregowania odpadów, zachęcają one do podjęcia tego wyzwania, obiecując, że przy odrobinie wysiłku staniemy się w tym mistrzami. 

W warsztatach wzięło udział ponad 200 uczniów, a całość zakończyła się konkursem wiedzy.

Projekt powstał w ramach w programu Zwolnieni z Teorii. To Ogólnopolska Olimpiada skierowana dla młodzieży, która chce angażować się w życie swojej społeczności, wymyśla pomysł na projekt, który poprawia otoczenie czy pomaga innym i w ten sposób chce wpływać pozytywnie na świat. Uczniowie uczą się podczas realizacji projektu jak planować działania, pozyskiwać partnerów i sponsorów, pracować w grupie i doświadczają, że nawet niewielka grupa osób może „coś” dobrego zdziałać. 

Grupa uczniów z klasy IV TRp tworząca zespół Segregowisko: Alicja, Oliwia, Kinga, Jakub, Norbert i Kacper.

Komentarze