Gmina Sierakowice Szkolnictwo

Sierakowice. Z życia ZSP i BS. Akcja „Jem, kupuję, nie marnuję”

W związku z obchodami Światowego Dnia Niemarnowania Żywności nauczyciele przedmiotów gastronomicznych wspólnie z młodzieżą klas technikum żywienia w ZSP w Sierakowicach i BS I Stopnia przygotowali ciekawe spotkanie dla społeczności szkolnej.

Warsztaty szkolne składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Ich celem było zwiększenie świadomości młodzieży w aspekcie wykorzystania i przetwarzania na różne sposoby darów natury.

W tym celu młodzież klasy I, II, III Technikum Żywienia i Agrobiznesu zgromadziła różne produkty: owoce i warzywa pochodzące z gospodarstw domowych.

Teoretyczne i praktyczne zajęcia

Podczas zajęć praktycznych młodzież wspólnie z nauczycielami przygotowała w ramach poczęstunku atrakcyjne i smaczne: soki owocowe, przekąski warzywne, ciasta i ciasteczka. Darami natury pięknie udekorowano stół, z którego szkolna społeczność i nauczyciele mogli delektować się słonymi i słodkimi przekąskami przeplatanymi z przetworami warzywnymi, kompotami owocowymi, syropami i sokami ziołowymi.

W celu podniesienia świadomości młodzieży o niemarnowaniu żywności podczas części teoretycznej zostały poruszone kilka zagadnień, w tym m.in. omówiono błędy konsumenckie w świetle świadomości konsumenckiej. Wspólnie poszukiwano również sposobów na zachowanie jak najdłużej trwałości produktów żywnościowych oraz na zmniejszenie strat żywności.

– Ponadto podczas spotkania zostały także omówione: metody utrwalania żywności w celu pokazania możliwości przetwarzania nieskonsumowanej żywności oraz nowe trendy w gastronomii, tj. modnej ostatnio kuchni molekularnej – podkreśla Mirosława Cyman.

Nad/opr.red

Komentarze