Inne Na sygnale

Kolonia. Tak zaczarowała, że znikło 10 tysięcy złotych

Pomimo rozwoju Internetu i wszechobecnego dostępu do informacji, które płyną do nas ze świata nadal zdarzają się przypadki, w których dajemy wiarę gusłom. Budzi to zastanowienie czy stare wierzenia i przesądy nadal trwają w umysłach społeczeństwa? Szczególnie wtedy , gdy łączą się one z chęcią zysku.

Zaczarowane pieniądze 

We wtorek 21 lipca w miejscowości Kolonia doszło do nietypowego oszustwa. Jak podaje policja do drzwi 68-letniej mieszkanki powiatu zapukała kobieta podająca się za uzdrowicielkę.  Pod pozorem troskliwości wypytywała o zdrowie i sytuacje życiową kobiety.  Zaproponowała wspólną modlitwę oraz oczyszczenie domu ze złych czarów. Po zdobyciu zaufania mieszkanki Kolonii pod pretekstem zdjęcia złych uroków z pieniędzy ukradła jej 10 tyś zł.  Nie wiadomo jak ”uzdrowicielka ” zdała wynieść pieniądze, oraz w którym momencie to się stało. Dokładne okoliczności zajścia są badane przez policję. 

Policja ostrzega

Taka sytuacja pokazuje problem, przed którym przestrzegają policjanci. Łatwowierność i wpuszczanie obcych do domu jest bardzo niebezpieczne. Oszuści obierają za cel często starsze osoby i wykorzystują ich dobrą wolę. Na przestrzeni lat media i policja apelowały o ostrożność i zdrowy rozsądek. Nadal głośno jest o wyłudzeniach ,,na wnuczka” czy ,, policjanta”. Przed laty w sezonie, pojawiali różni domokrążcy, którzy pod pozorem sprzedaży ,,czegoś tam” okradali ludzi. Do tych już znanych sposobów dochodzą wciąż nowe. 

Oszuści są kreatywni

Oszuści w tej kwestii są bardzo kreatywni. Jak pokazał przypadek w powiecie kartuskim potrafią wykorzystywać psychologię, wpływać na ludzi i zdobywać ich zaufanie. Zastanawiające są w tym aspekcie również pobudki osób, które dają się nabrać na te techniki. Współcześnie wydawać by się mogło, że nikt nie uwierzy w czary i możliwość magicznego pomnożenia pieniędzy, a jednak zdarzają się takie przypadki. Z pozoru nieszkodliwe przesądy funkcjonujące w naszym społeczeństwie takie jak czarny kot przebiegający drogę czy odpukiwanie w niemalowane drewno, mogą zostać wykorzystane przez przebiegle działających oszustów. Może kieruje ludźmi przeświadczenie, że a nóż magia pomoże. Chwytamy się za guzik widząc kominiarza na wszelki wypadek, bo może jednak przyniesie nam szczęście. Jednak musimy być ostrożni, wiara w magiczne przesądy i ściąganie uroków nie może przesłaniać nam zdrowego rozsądku.

W.R.

Żyjemy w XXI wieku w społeczeństwie powszechnego dostępu do informacji i wiedzy, które pozwala nam zweryfikować otaczającą nas rzeczywistość. Z zasobów nauki czerpią również oszuści poznając coraz to nowe sposoby manipulowania ludźmi, dlatego bądźmy ostrożni w kontaktach z nieznajomymi osobami pukającymi do naszych domów. Niech przypadek z miejscowości Kolonia stanie się przestrogą dla wszystkich.

Komentarze