Gmina Kościerzyna Konkursy Wokół nas

Kościerska Huta. 20-lecie Stowarzyszenia „Kościerska Chata”. Otrzymali gratulacje i podziękowania i sami również odwdzięczyli się tym samym

Wczoraj w Gościńcu w Kościerskiej Hucie uroczyście obchodziło swoje 20. urodziny Stowarzyszenie „Kościerska Chata”, znane chociażby z corocznego Festynu Żurawiny w Dobrogoszczy. Jego spiritus movens jest Halina Rogińska, co widoczne było również podczas uroczystości. Z racji jubileuszu była odznaczenia, gratulacje, podziękowania oraz okolicznościowy tort.

Razem z członkami stowarzyszenia zasiedli przedstawiciele wszystkich samorządów powiatu kościerskiego. Pogratulować jubilatce przybyli: wicewojewoda Aleksander Jankowski i delegacja z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu z dyrektorem Andrzejem Dolnym. W wydarzeniu uczestniczyły władze samorządów, na których terenie działa stowarzyszenie. Samorząd Pomorski, z którym „Kościerska Chata” ściśle współpracuje reprezentowali: dyrektor Krzysztof Pałkowski, radna Danuta Rek oraz liczna delegacja z Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Obecni byli również st. bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP i przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji. Zaproszono również przedstawicieli firm, z którymi stowarzyszenie współpracuje.

Dwie dekady w pigułce

„Kościerska Chata” liczy obecnie 23 członków. Od początku istnienia jego mózgiem i motorem jest prezes H. Rogińska. To ona przedstawiła to co stowarzyszenie zdobyło, osiągnęło przez ten czas swojego istnienia. Wymieniła liczne wyjazdy na targi, jarmarki, w regionie, kraju i za granicą, na których stowarzyszenie promowało powiat kościerski i Kaszuby. Pochwaliła się wieloma tytułami, nagrodami i certyfikatami, które w toku działalności pozyskano. Wymieniła wiele, znanych postaci z mediów, z którymi współpracowano.

– Promujemy przede wszystkim agroturystykę, wypoczynek na wsi i piękno naszego regionu. Wykorzystujemy w tym przede wszystkim skarb naszego regionu – żurawinę, ale też kuchnię kaszubską i tradycje regionu – podkreśla H. Rogińska.

Stowarzyszenie docenione

Z racji jubileuszu dwoje członków zarządu i dwie osoby ściśle współpracujące ze stowarzyszeniem zostało udekorowanych Medalem „Za Zasługi dla Rolnictwa”. Byli to: Krystyna Toruńczak – współzałożycielka stowarzyszenia, obecnie w jego władzach. Małgorzata Cieszyńska – również członek – założyciel, a obecnie czynnie wspierająca jego działalność. Andrzej Ławniczak – propagator dziedzictwa kulinarnego Pomorza, który od siedmiu lat wspiera czynnie działalność stowarzyszenia. Krzysztof Wencki – za promowanie w mediach kaszubskich tradycji kulinarnych i przez to wspieranie stowarzyszenia.

H. Rogińska otrzymała natomiast medal od zarządu PROT.

Gratulacje za dwadzieścia lat działalności na ręce prezes złożyli wszyscy obecni w wydarzeniu. Szczególne słowa podziękowania popłynęły ze strony samorządowców.

Każdy z uczestników uroczystości otrzymał również osobiste podziękowania od prowadzącej uroczystość H. Rogińskiej i okolicznościowe prezenty. Jubileusz zakończył okolicznościowy tort i gromkie odśpiewane „Sto lat”.

D. Tryzna

Komentarze