Miasto Kościerzyna Powiat kościerski Samorząd

Kościerzyna. Bogaty program powiatowych uroczystości

Kolejna rocznica odzyskania niepodległości była świętowana wszędzie, choć na różne sposoby. Dominowały uroczystości religijno-patriotyczne, zakończone złożeniem kwiatów przez delegacje mieszkańców. Obok nich organizowano akademie, koncerty, mecze czy inne wydarzenia z patriotycznymi akcentami. Najwięcej mieszkańców zgromadziła uroczystość w Kościerzynie.

Msza święta w intencji ojczyzny rozpoczynająca powiatowe obchody w Kościerzynie rozpoczęła się w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w samo południe. Po mszy jej uczestnicy prowadzeni przez Orkiestrę Dętą Begama przeszli do Grobu Nieznanego Żołnierza. Kolumnę zamykali motocykliści z kościerskiego klubu. Na ul. Dworcowej naprzeciw skweru, przy którym znajdują się kościerskie pomniki poświęcone tym, którzy zginęli za wolność ojczyzny, stanęły poczty sztandarowe i delegacje samorządów, służb mundurowych, różnych instytucji i urzędów, szkół, zakładów pracy i związków kombatanckich. Do zebranych zwróciła się starosta Alicja Żurawska.

– My, Polacy dobrze wiemy, że dzisiejszy dzień nie jest dniem zwyczajnym. To dzień wyjątkowy, szczególny, gdy po latach niewoli naszego narodu 104 lata temu Polska odzyskała niepodległość. […] Czasy, w których żyjemy ponownie stają się niespokojne, stąd szczególnie dziś doceniamy radość życia w wolnym, suwerennym i niepodległym państwie. Dziś nie jest to dane wszystkim w Europie – mówiła m.in. A. Żurawska.

Następnie przyszła kolej na oddanie hołdu poległym. Część delegacji składała kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a część wybrała pomnik Chrystusa Króla. Tę część uroczystości zakończył występ Begamy.

Olbrzymie zainteresowanie

Dalsze świętowanie 11 listopada w Kościerzynie miało zdecydowanie zabawowy charakter. Na placu przy starostwie powiatowym odbyło się strzelanie zorganizowane przez Bractwo Kurkowe. Kolejka chętnych, którzy chcieli sprawdzić swoje oko liczyła około pięćdziesięciu osób. Rekordową frekwencję odnotowali również organizatorzy XV Rajdu Niepodległości. Wzięło w nim udział 240 osób. Na kościerskim rynku najpierw odśpiewali hymn, a później zmierzyli się z wyzwaniami rajdu. Jego podsumowanie odbyło się już wieczorem w hali sportowej Sokolnia. Szerzej o rajdzie w następnym wydaniu. Tu na uczestników rajdu czekała wojskowa grochówka i nagrody.

Komentarze