Gmina Kościerzyna Szkolnictwo

Kościerzyna. Eliminacje powiatowe konkursu Méster Bëlnégò Czëtaniô. Najlepiej czytają po kaszubsku

W edycji powiatowej, w Kościerzynie wzięło udział prawie pięćdziesięciu uczniów z jedenastu szkół w pięciu gminach. Jak mówi organizatorka konkursu szkoda, że szkoły z pozostałych gmin nie wystawiły swojej reprezentacji, bo przecież nauka języka kaszubskiego jest prowadzona w każdej z nich.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jego celem jest przede wszystkim rozbudzanie wśród czytelników pasji do czytania w języku kaszubskim oraz popularyzacja literatury kaszubskiej. Konkurs zachęca do doskonalenia umiejętności posługiwania się tym językiem. Ma cztery etapy: od szkolnego do regionalnego. Biorący w nim udział są podzieleni na pięć kategorii.

Ubiegłoroczna edycja konkursu była ułomna, gdyż z powodu pandemii nie odbyły się eliminacje a uczestnicy mogli tylko przesyłać swoje nagrania do organizatora. W tym roku eliminacje przebiegały zgodnie z regulaminem.

Po raz VIII w Kościerzynie

Dla uczestników konkursu z powiatu kościerskiego trzeci etap odbył się 2 grudnia w I LO. Organizatorem etapu powiatowego była Iwona Makurat. Wzięło w nim udział 48 uczestników z jedenastu szkół. Oceniała ich komisja w składzie: Bożena Ugowska, Katarzyna Butowska i Agata Grenwald.

W kategorii klasy I-III czytało dziesięciu uczniów. Najwyżej została oceniona Liliana Lubecka z SP Nr 3 w Kościerzynie. Tuż za nią uplasowały się uczennice SP w Kaliszu: Maja Peplińska i

Anastazja Bobkowska. Wyróżnieniami obdarowano Helenę Rolbiecką z SP Tuszkowy i Mikołaja Drewczyńskiego z ZS w Skorzewie.               

W kategorii klas IV-VI wystartowało dziewięciu uczestników. Najlepsza okazała się Zofia Drewczyńska z SP w Skorzewie. Kolejne dwa miejsce przypadły odpowiednio Zuzannie Jedynak z SP Kalisz i Stanisławowi Knitterowi z SP Nr 4 w Kościerzynie. Wyróżnieniami nagrodzono Maję Brzoskowską uczennicę PSP Prymus i Julię Słowik z ZS Grabowo.                                                                           

Aż jedenastu uczestników zmagało się w kategorii klas VII-VIII. Najlepiej czytał Adam Szmaglik z ZK Łubiana. Kolejne miejsca zajęły wychowanki kościerskiej SP Nr 4: Aniela Makurat i Alicja Flisikowska. Wyróżniono również Maję Majewską z kościerskiej ,,Trójki’’ i Oliwię Rekowską z SP Kalisz.

Wśród uczestników kategorii LO wszystkie trzy miejsca na podium oraz wyróżnienia zgarnęli uczniowie I LO w składzie: Szczepan Makurat, Łucja Żabińska, Marta Kujach, Wiktoria Stolc i Mateusz Jażdżewski. Wszyscy oni są uczniami Iwony Makurat. Ona sama wygrała w kategorii dorośli. Startowali w niej nauczyciele języka kaszubskiego ze szkół powiatu. Drugie miejsce zajęła Anna Cupa, nauczycielka z Łubiany – nasza była, redakcyjna koleżanka. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Grzegorza Schramke. Wyróżnieniami obdarowano Teresę Breza i Hannę Piwowarczyk.

Konkurs odbywał się w reżimie sanitarnym.

Nad/opr.red

Iwona Makurat nauczycielka języka kaszubskiego z I LO w Kościerzynie

Co roku w etapie powiatowym konkursu Méster Bëlnégò Czëtaniô uczestniczy 50-60 uczniów. Stąd uważam, że frekwencja w konkursie utrzymuje się na stałym poziomie. Regularnie mamy reprezentacje uczniów z pięciu gmin powiatu: Lipusz, Dziemiany, Nowa Karczma, Gmina Kościerzyna i Miasto Kościerzyna. Jak widać nie wszystkie gminy z powiatu kościerskiego biorą w nim udział. Bylibyśmy uradowani, gdyby dołączyły kolejne.

Tegoroczny konkurs stał na wysokim poziomie i cieszy mnie, że wśród uczniów języka kaszubskiego jest tylu chętnych, aby doskonalić umiejętności językowe.

Komentarze