Miasto Kościerzyna Samorząd Wybory samorządowe 2024 Wywiady

„Kościerzyna przyjazna młodzieży, seniorom i osobom z niepełnosprawnościami”

Z Dawidem Jereczkiem, kandydatem na burmistrza Miasta Kościerzyna rozmawiał Dariusz Tryzna, redaktor naczelny.

Co według Pana powinno być priorytetem dla samorządu miasta 9. kadencji?

Naszym założeniem jest, aby zmienić filozofię zarządzania Miastem – tu na pierwszym miejscu ma być Mieszkaniec, ma czuć, że Jego głos jest słyszalny. Dlatego też chcemy przywrócić Budżet Obywatelski, czyli narzędzie, dzięki któremu Mieszkaniec współdecyduje o tym, na co przeznaczona zostanie część budżetu Miasta.  Zamierzamy stworzyć Kościerski Portal Konsultacji Społecznych, czyli realny mechanizm konsultacji.  Wprowadzimy regularne spotkania z mieszkańcami. Ten dialog jest niezwykle ważny, gdyż nasi Mieszkańcy mają się po prostu czuć współgospodarzami swojego domu, jakim jest Miasto Kościerzyna.

Jako Miasto Kościerzyna powinniśmy aspirować wysoko pod kątem gospodarczym czy inwestycyjnym, ale także pod kątem kulturalnym, sportowym, edukacyjnym czy wspierania społeczeństwa obywatelskiego i to będziemy w kolejnej kadencji rozwijać.

Jakie widzi Pan potrzeby społeczne w gminie?

Głównym celem działań społecznych podejmowanych przez lokalne władze, powinna być przede wszystkim poprawa poziomu i jakości życia mieszkańców w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. W naszych zobowiązaniach ujęliśmy to jako „Kościerzyna przyjazna młodzieży, seniorom i osobom z niepełnosprawnościami”. To m.in. utworzenie Kościerskiego Klubu Młodzieżowego,  reaktywacja Młodzieżowej Rady Miasta Kościerzyna i wprowadzenie Szkolnego Budżetu Uczniowskiego czy realne działania dotyczące wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zamierzamy także wprowadzić zdrowotne programy profilaktyczne dla seniorów i objąć większym wsparciem osoby z niepełnosprawnościami oraz pochylimy się nad wzmocnieniem opieki wytchnieniowej. Chcemy również zwiększania liczby ławeczek do odpoczynku dostosowanych do potrzeb osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, o czym w rozmowach mówią nam mieszkańcy. Bez wątpienia wszystkim grupom społecznym będzie służyć budowa plenerowych stref rehabilitacji przy ścieżkach spacerowych łączących Miasto z terenami zielonymi.

Co zamierza Pan jako burmistrz zrobić, aby oświata nie była tak dużym kosztem w budżecie?

Oświata jest w głównej mierze finansowana z budżetu państwa w formie subwencji i dotacji. Niestety, od wielu lat obserwowaliśmy niekorzystną tendencję, wyrażającą się niedoszacowaniem części oświatowej subwencji ogólnej, a co za tym idzie, samorządy musiały dokładać do oświaty coraz większe środki ze swoich budżetów. Tu potrzeba jest zmian systemowych, o które też będziemy lobbować w nowym rządzie. Natomiast jako burmistrz będę kładł duży nacisk, aby aplikować o środki zewnętrzne zarówno te rządowe, jak i z Unii Europejskiej, co wpłynie na podwyższenie jakości nauczania i rozwoju kompetencji kluczowych naszych uczniów, a jednocześnie odciąży budżet Miasta.

Pana pomysł na nowoczesną Kościerzynę?

Chciałbym, aby Kościerzyna wyszła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i gości, stając się miastem, które łączy tradycję z nowoczesnością.

Jako przykład, mogę wskazać mobilną aplikację miejską – dzięki niej mieszkańcy i turyści będą mieli dostęp do pełnej gamy usług i informacji związanych z funkcjonowaniem miasta. Od rozkładów jazdy komunikacji miejskiej, przez informacje o wydarzeniach kulturalnych, po aktualności z życia społecznego.

Jednym z innowacyjnych projektów są inteligentne przejścia dla pieszych typu SmartPass. Wyposażone w zaawansowane czujniki i technologię komunikacji bezprzewodowej, zapewniające jak największe bezpieczeństwo. 

We wszystkich przyszłych projektach inwestycyjnych, moim priorytetem będzie promowanie innowacyjnych rozwiązań. Chcę, aby Kościerzyna nie tylko nadążała za współczesnymi trendami, ale także wyznaczała nowe standardy jakości życia dla swoich mieszkańców.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze