Gmina Kartuzy Powiat kartuski Samorząd

Kartuzy. Wizyta sekretarza stanu Piotra Müllera i wojewody Dariusz Drelicha. Będzie obwodnica do Łapalic

Takiego prezentu pod choinkę nie spodziewał się ani burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński, ani samorządowcy z powiatu czy regionu. Decyzją Rady Ministrów II etap obwodnicy Kartuz otrzymał 51,2 mln zł dofinansowania. Dzięki temu zastrzykowi do 2024 roku powstanie droga, która odkorkuje miasto.

Godzinę temu Piotr Müller sekretarz stanu, w asyście wojewody pomorskiego Dariusz Drelicha przywieźli do Kartuz tę dobrą nowinę. Podczas konferencji prasowej w obecności przedstawicieli samorządu pomorskiego, Zarządu Dróg Wojewódzkich, radnych powiatowych i gminnych, poinformowali, że wniosek II etapu obwodnicy Kartuz został pozytywnie zaopiniowany w programie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. 

– Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki zaakceptował listę dodatkowych 51 obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich, które otrzymają rządowe dofinansowanie. Dla Pomorza są to trzy dobre wiadomości oznaczające, że do samorządu pomorskiego spłyną dodatkowo 110 mln zł. To są m.in. Kartuzy, które otrzymają ponad 51 mln zł na budowę II etapu obwodnicy. To 50 proc. dofinansowania całości inwestycji – mówił. P. Müller

,,To jest jak cud’’

Chyba najbardziej poruszony był tą informacją burmistrz Kartuz M. G. Gołuński. Po wybudowaniu I etapu obwodnicy miasto wiele razy próbowało podejść do II etapu, ale zawsze na przeszkodzie stał brak środków. Próbowano różnych sposobów na sfinansowanie tego zadania. Pewne pomysły miał ówczesny poseł Stanisław Lamczyk, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Rok temu uradzono, że inicjatywę w tej materii przejmie powiat kartuski i będzie szukał środków na nią. Dopiero jednak pojawienie się rządowego programu budowy obwodnic było światełkiem w tunelu. Dzięki wspólnemu działaniu samorządowców od gminy, przez powiat, do regionu wniosek dotyczący II etapu Kartuz został skierowany do rządowego programu.

– To było nasze marzenie, które spełnia się praktycznie na chwilę przed Wigilią. To można powiedzieć cudowna wiadomość dla mnie, dla samorządowców z gminy i powiatu i chyba dla wszystkich mieszkańców.  Bardzo za to dziękuję  – mówił burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński 

Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Czym jest II etap obwodnicy?

Przypomnijmy, że z prośbą o ujęcie budowy drugiego etapu obwodnicy Kartuz we wniosku o fundusze krajowe burmistrz wystąpił do Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka, już w październiku ubiegłego roku, gdy tylko pojawiły się informacje, że fundusz dróg samorządowych ma zostać rozszerzony o drogi wojewódzkie. Zarząd Dróg Wojewódzkich obecnie opracowuje dokumentację projektową. Będzie ona gotowa jesienią 2022 roku. Rok później mają ruszyć roboty budowlane, a trzy lata później inwestycja ma zostać oddana do użytku. Drugi etap obwodnicy ma się rozpocząć przed Grzybnem, następnie przejść przez Prokowskie Chrusty i zakończyć na wyjeździe z Kartuz w kierunku Chmielna i Sierakowic. Ten etap obwodnicy będzie liczył ponad 4 km. 

Drugi etap obwodnicy Kartuz ma kosztować ponad 102 mln zł. Wkład własny w tej inwestycji leży po stronie samorządu województwa pomorskiego. Niemniej partnerami inwestycji ma być także między innymi gmina Kartuzy. 

Komentarze