Gmina Kartuzy Gmina Przodkowo Gmina Sierakowice Gmina Sulęczyno Powiat kartuski Samorząd Wokół nas

Kartuzy. Konwencja KWW Samorządne Kaszuby Naszé Sprawë. Pokazali swoich kandydatów, opowiedzieli o programie

5 marca komitet przedstawił swoich kandydatów do powiatu i program, z którym idzie do wyborów. Streszcza go hasło „Skutecznie w naszych sprawach – bezpiecznie w naszych domach”. Nie było to show, ale rzetelnie przygotowana prezentacja. Trwała dwie godziny, bo przedstawiono 97 osób.

KWW zaprezentował kandydatów do Rady Powiatu Kartuskiego z czterech okręgów. Pokazani zostali również kandydaci na radnych i wójtów z gmin: Przodkowo, Sierakowice i Sulęczyno.

– Tworzymy silną, zwartą grupę – tak obecnych podsumował prowadzący konwencję Paweł Kowalewski, radny powiatowy.  

Wystąpili liderzy komitetu

Hasło kampanii „Skutecznie w naszych sprawach – bezpiecznie w naszych domach” przedstawił Mieczysław Woźniak, przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego. To też jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci komitetu, wieloletni samorządowiec, człowiek który od kilku kadencji prowadzi Radę Powiatu Kartuskiego.   

– Są tu dzisiaj z nami doświadczeni samorządowcy i młodzi ludzie – jedni od drugich muszą się uczyć i to co razem wymyślą, przedyskutują, zawsze będzie dobre dla społeczeństwa. Od zawsze charakteryzujemy się tym, że nigdy, z nikim się nie kłócimy. Wykorzystujemy własne doświadczenia i próbujemy jak najmniej mówić, a jak najwięcej działać – mówił M. Woźniak.

 O historii komitetu opowiedział Eugeniusz Pryczkowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego. Podkreślił, że jest to jeden z najstarszych i największych komitetów w regionie. Kilka razy zwrócił uwagę, że komitet jest apolityczny.

– Zwracamy uwagę na etos wiary, pracy, tradycję i historię. Jesteśmy apolityczni, zajmujemy się sprawami naszego powiatu. To są nasze sprawy, a nie wielka polityka, która owszem jest istotna, jednak my patrzymy tu na siebie, po kaszubsku – mówił m.in. E. Pryczkowski.

Program komitetu

Prezentację programu rozpoczęła liderka komitetu i wieloletnia starosta kartuska Janina Kwiecień. Przedstawiła bazę oświatową powiatu, jej rozwój na przestrzeni lat i nakreśliła dalsze potrzeby w tym obszarze, m.in. budowę Sali sportowej dla szkoły, która miałaby stanąć przy ZST w Kartuzach. Nakreślone zostały działania dotyczące rozwoju oświaty i szkolnictwa ponadpodstawowego na terenie powiatu. Przedstawiony został potencjał turystyczny powiatu i pomysł jak go dalej wzmacniać. Wicestarosta Piotr Fikus pokazał osiągnięcia powiatu w bieżącej kadencji w rozbudowę infrastruktury drogowej, budowy sieczek rowerowych, czy rozwiązań poprawiających komunikacje w powiecie. Zwrócił uwagę, że niektóre inwestycje realizowane były wspólnie przez samorządy kartuskie. Wiele czasu poświęcono na przedstawienie tego co działo się ze szpitalem kartuskim. Prezentacji dokonali dr Jerzy Ropel i radna Janina Kwiecień. Przypomniano początki powstania Powiatowego Centrum Zdrowia i dzień dzisiejszy, w którym realizowana jest ważna inwestycja za 20 mln zł. To właśnie dzięki podobnym inwestycjom, których wartość przez ten czas wyniosła ponad 60 mln zł, szpital kartuski jest w pierwszej 10 szpitali powiatowych w kraju. W programie wyborczym komitetu zwrócono też dużą uwagę na politykę senioralną, pieczę zastępczą i dalszy rozwój NGO.

Listy komitetu do gmin

Pod flagą KWW Samorządne Kaszuby Naszé Sprawë startują również kandydaci na radnych i na wójta. Tak jest m.in. w gminie Sierakowice. 26 kandydatów i ten najważniejszy – kandydat na wójta – Rafał Makurat – mieli swoją konwencję tydzień temu. 5 marca pojawili się w Restauracji Złota Jesień w Kartuzach w trochę mniejszym składzie.

Komitet wystawia swoją listę również w gminie Sulęczyno. Startuje z niego kandydat na wójta Kazimierz Gliniecki i 15 kandydatów na radnych, kilku z nich ma już doświadczenie samorządowe. W gminie Przodkowo KWW Samorządne Kaszuby Naszé Sprawë  już od wielu lat dominuje na wyborczej mapie. Kandydaci do tegorocznych wyborów, tak samo jak wójt Andrzej Wyrzykowski, są od wielu lat samorządowcami.

Każdy z kandydatów na wójta miał krótką prezentację swojego komitetu.

D. Tryzna

Komentarze