Gmina Żukowo Kultura Szkolnictwo Wokół nas

Leźno. Srebrny Jubileusz zespołu Perełki

Odkąd sięga pamięcią, zawsze jej miłością był taniec. Uczyła się w szkole gimnastycznej, występowała w zespole tanecznym, by zrozumieć, że tworzenie układów tanecznych i kostiumów to jest życiowe powołanie. Spełniła je 25 lat temu. Mowa oczywiście o Irenie Biczkowskiej – założycielce, choreografie, „duszy i mózgu” zespołu Perełki działającego od samego początku w szkole w Leźnie.

Perełki to fenomen na Pomorzu i Kaszubach. Zrzesza dziewczęta w wieku szkolnym, ale z okazji jubileuszu zdarzyło się, że zatańczyły trzy pokolenia – mama, córka i wnuczka. W ciągu 25 lat istnienia zespołu wystąpiło w nim 110 tancerek, tworząc 60 niezapomnianych choreografii. Warto przypomnieć, że zespół wielokrotnie reprezentował gminę Żukowo w kraju i za granicą, biorąc udział w konkursach, przeglądach, festynach i imprezach szkolnych. Perełki występowały w Teatrze Miniatura, Teatrze Miejskim w Gdyni, Teatrze Muzycznym czy Filharmonii Bałtyckiej, zachwycając zgromadzonych bogactwem kostiumów i oryginalnością tematyki.

Uroczysty jubileusz

Gala z okazji Srebrnego Jubileuszu, która odbyła się w leźnieńskiej szkole, była przygotowywana od kilku miesięcy. Wsparło ją gościnnie sześć „emerytowanych” Perełek. Dekoracje, kostiumy, rekwizyty i efekty specjalne tworzyły niesamowity klimat, a popisy taneczno-akrobatyczne dziewcząt zabrały widownię w podróż dookoła świata – m.in. na Dziki Zachód, do Indii, Irlandii czy w morskie głębiny pełne bajkowych stworzeń. Nie zabrakło również występów gościnnych przygotowanych przez zaprzyjaźnionych artystów – zespół folklorystyczny Bazuny czy wychowanków szkół artystycznych z Banina. Całość poprowadził Jacek Miąskowski.

Z gratulacjami i życzeniami dalszych sukcesów wystąpili: pomorska kurator oświaty Małgorzata Bielang, włodarze naszej gminy – burmistrz Wojciech Kankowski i przewodniczący rady gminy Witold Szmidtke, radni Maria Byczkowska, Eugeniusz Pryczkowski, Tomasz Pellowski, Jarosław Wójcik i Albin Bychowski, a także dyrekcja rodzimej szkoły w Leźnie. Wśród gości byli również starosta kartuski Bogdan Łapa, przewodniczący rady powiatu Mieczysław Woźniak oraz dyrektorzy szkół z Tuchomia i Przyjaźni. Słowom zachwytu nie było końca, ale i brawom, bo premierowy taniec „Black and red” do piosenki Stinga został przyjęty owacją na stojąco, a zatańczyła w nim sama założycielka –I. Biczkowska – „poławiaczka pereł”.

Nad/opr.red

Podziękowania dla sponsorów

Zespół Perełki wraz z Ireną Biczkowską pragnie podziękować wszystkim swoim darczyńcom, bez których życzliwości i wsparcia finansowego Srebrny Jubileusz nie mógłby przybrać tak wykwintnej postaci. Są nimi: Wojciech Bigus (sklep „Po drodze” w Czaplach), Zdzisław Gosz, Grzegorz Rek i sołectwo w Leźnie, Lucyna Truszczyńska (Agencja Eventowa LT), firmy Makurat Invest, Lamel Rozdzielnice, Polikom, Novotel, Bank Spółdzielczy Tczew, Cukiernia „Markiza”, Restauracja „Kania” i sklep „U Elżbiety”. Wszystkim sponsorom i ludziom dobrej woli, którzy pomagają realizować artystyczne marzenia, składamy najserdeczniejsza życzenia sukcesów zawodowych i pomyślności w życiu osobistym.

Komentarze